МВФ призова България да контролира разходите си

МВФ призова България да контролира разходите си

България трябва да наложи строг контрол върху разходите си, за да изпълни поставените си цели за намаляване на фискалния дефицит до 2% следващата година. Това е една от основните констатации на приключилата 6-дневна мисия на Международния валутен фонд (МВФ) у нас.

„Докато прогнозата за дефицита на касова основа е да надхвърли първоначално заложената цел, то дефицитът на начислена основа (с времева корекция за плащанията, свързани с европейските фондове) вероятно ще остане в рамките на целевото ниво. При това положение, допълните приходи се очаква да бъдат напълно усвоени за финансиране на допълнителни разходи, включително от някои министерства и общини. Това представлява една пропусната възможност за ускоряване на необходимата консолидация. При положение, че извършването на разходите се концентрира през четвъртото тримесечие, правителството следва да упражни всички възможни средства за задържане на текущото разходване до края на годината”, посочват от МВФ.

Предизвикателствата пред българската икономика в краткосрочен план намаляват

Предизвикателствата в краткосрочен план, макар и все още значителни, намаляват в известна степен от лятото насам, посочват експертите на МВФ.

Предприетите мерки от страна на Българска народна банка (БНБ) спомогнаха да се ограничи възможното въздействие на последните събития в Гърция върху банковата система в България. Последните турбуленции на развиващите се пазари имаха пренебрежимо въздействие, при ограничените експозиции на България към външните капиталови пазари. Прогресивното подобряване на корпоративните баланси и провеждането на следващите стъпки за контролиране на необслужваните заеми продължават да имат решаващо значение, се казва в доклада на МВФ.

Въздействието от Украйна и Русия остава незначително, а настоящият наплив на бежанците към Европа до момента няма силно въздействие върху България. Избирането на управител и подуправители на БНБ премахна един важен източник на несигурност при провеждането на политики. Независимо от това обаче събитията ще трябва внимателно да се наблюдават, поради съществуващата все още значителна несигурност в резултат на редица рискове, предупреждават от Фонда.

Във връзка с прегледа на надзора над банковия сектор МВФ приветства публикуването от страна на БНБ на подробния доклад на МВФ и Световната банка за оценката на банковия надзор в съответствие с базелските основни принципи за ефективен банков надзор, както и публикуването на първоначалните стъпки за изпълнение на плана за реформиране на банковия надзор.

„Едновременно с това въвеждането на Директивата на ЕС за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции това лято беше много важна стъпка напред и понастоящем нейното прилагане върви по план, което попълва ключови сегашни пропуски в законодателната рамка по преструктуриране на банки“, оценяват още от МВФ и обръщат внимание на последващите стъпки към доразработване на базираната на правила рамка и вътрешен контрол на банковия надзор и изграждане на напълно функциониращ орган за преструктуриране на банки.

„Подготовката за Прегледа на качеството на активите (ПКА) в банковия сектор е в съответствие с времевата рамка в Националната програма за реформи“, гласят още изводите на мисията на МВФ. „Властите разбират колко важен е строгият ПКА за засилване на доверието в банковата система и подчертават своя ангажимент към изготвянето на силна методология и стриктен процес по нейното прилагане на място, както и ефективна комуникация и бързи последващи действия“, се казва в доклада на МВФ.

Експертите на международната финансова организация очакват умерен икономически ръст за 2015 г., който да е близък до нивото от 1,7% през миналата година. Очаква се растежът да бъде базиран на износа и усвояването на фондовете на ЕС.

„Рисковете по отношение на перспективата са по-скоро позитивни и засилването на вътрешното търсене е възможно да увеличи умерено растежа през 2016 г“, допълват МВФ.

Целият доклад за страната ни можете да прочетете ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ