ОИСР изчисли средния подкуп в световния бизнес

ОИСР изчисли средния подкуп в световния бизнес

Средният размер на подкупите за висши чиновници при големи международни сделки е 10,9% от стойността на договора или 34,5% от приходите. Данните са от изследване на корупцията в международния бизнес, осъществено от експерти на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

За изследването са били анализирани 427 случая в 24 страни, включително и Русия, с общ размер на подкупите 3,1 млрд. долара, съобщава Комерсант.

Докладът е първият от влизането в сила на Конвенцията за борба с корупцията, приета през 1999 г. и ратифицирана от 41 държави.

В два от три случая основната цел на подкупите е получаването на достъп до държавни поръчки. В 12% от случаите подкупът е бил за облекчаване на митнически процедури. Най-често корупционни предложения са приемали представители на държавни компании (27%) и митничари (11%). С по-малка популярност сред даващите подкуп се ползват чиновниците в здравеопазването (7%) и силовите ведомства (6%). В  близо половината от случаите в подкупа са били замесени представители на ръководствата на държавни компании и ведомства, а в 12% - лично шефовете им. От страна на „даващите” в прякото осъществяване на корупцията в 30% от случаите са  участвали „агенти” – брокери или дистрибутори, в 40% - дъщерни компании, регистрирани в офшорки, както и фирми-еднодневки, свързани с корумпирани чиновници.

Отрасловият разрез показва, че най-много са подкупите в добивната промишленост (19%), строителството и транспорта (по 15%), телекомуникациите (10%).

Разкриването на корупция най-често е станало в резултат на вътрешен одит (в 31% от случаите) и проверки при подготовката на сливания и поглъщания (28%). Усложняването на схемите за подкупи удължава и времето за разкриването им – средния срок за разследване на фактите се е увеличил от 2 г. през 1999 г. до 7 г. през 2013 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ