ОИСР: Световната икономика се нуждае от спешни мерки

ОИСР: Световната икономика се нуждае от спешни мерки

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) призова световните лидери да предприемат спешни мерки за борба с бавния икономически ръст, предава Би Би Си.

Причина за призива е излизането на прогнозите на ОИСР за ръста на глобалната икономика през 2016.

През ноември Организацията предвиждаше ръст от 3,3% за тази година, който обаче вече е ревизиран до 3%.

Според ОИСР, търговията, инвестициите и ръстът на заплатите са твърде слаби, а орязването на лихвените проценти и другите монетарни стимули не са достатъчни, за да върнат света към растеж.

Много държави по света орязаха лихвените си проценти в опит да стимулират тегленето на кредити и инвестициите. В някои страни, сред които и Великобритания, лихвите вече са рекордно ниски.

През декември м.г. САЩ повишиха своите лихвени проценти с надеждата да успокоят инвеститорите, но за мнозина този ход вече изглежда прибързано оптимистичен.

ОИСР понижи прогнозата си за САЩ на 2% - през ноември, месец преди вдигането на лихвите, като ревизира надолу предишната си прогноза от  2,5%.

В Европа, Япония и Швейцария лихвите бяха орязани до негативни стойности, което на практика значи, че потребителите плащат на банките, за да държат парите си в тях.

„Сами по себе си монетарните политики не са достатъчни“, казват от ОИСР. „Нужна е по-силна колективна политическа реакция, за да се засили търсенето.“

Икономическата прогноза за Германия бе понижена от 1,8% до 1,3%.

Важен фактор за глобалното забавяне е темпото на разрастване на китайската икономика, което в момента е под 6%.

ОИСР не очаква икономическата ситуация там да се влоши и запазва прогнозата си от 6,5% за тази година.

Ръстът на Индия, която внася голям дял от енергията си и процъфтява заради ниските цени на петрола, бе ревизиран нагоре – от 7,3% на 7,4%.    

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ