Проблемите в съдебната система водят до несигурност в инвестиционния процес

Проблемите в съдебната система водят до несигурност в инвестиционния процес

Проблемите в съдебната система водят до несигурност в инвестиционния процес

„Обезпокоени сме от недостига на върховенство на закона, което се изразява в забавяне на делата и кадруване в съдебната система. Забавените реформи в съдебната система водят до несигурност в инвестиционния процес”. Това заяви пред БНР Валентин Георгиев, изпълнителен директор на Американската търговска камара.

„Обръщаме внимание върху бавно случващата се реформа в съдебната система, защото е много важно тя да даде положителни резултати, важно е да имаме солидна съдебна система”, посочи Георгиев.

„Може би най-големият проблем на съдебната система не е конституцията или правомощията на прокуратурата, а бавното съдопроизводство. Може би трябва да се работи в тази насока, за да се подобри съдебната система”. Това мнение изрази Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.

„Зададохме сериозна темпо и за последните десет месеца обемът на инвестициите е милиард и половина, за сравнение за същия период на миналата година те са били с 250 млн. по-малко. Има растеж на инвестициите и това е на база излъчваната от България стабилност”, посочи Янев.

Вчера десет смесени търговски камари изпратиха отворено писмо до премиера Бойко Борисов, призоваващо към засилване на реформите в съдебната власт.

Организациите изразяват загриженост от последните развития, свързани с осъществяването на дългоочакваната реформа на съдебната система и засилващото се впечатление, както в страната, така и сред международните  инвеститорски  среди, че в България има недостиг на върховенство на закона.

„Нашето мнение е, че натрупаните и нерешени  проблеми в  правосъдието са  системни  и  изискват  също такъв  подход  за тяхното  елиминиране,  подход,  който  да  е основан  на принципа  на справедливостта  и върховенството   на  закона   и  на  стратегията   за  реформи,  одобрена  от  Народното Събрание”, се посочва в писмото.

„Създаденото усещане, че реформата не се случва, води до неувереност от страна на инвеститорите и действащите  в страната   икономически   субекти.   Понижава   се желанието за инвестиции в България в полза на други държави. Има ли инвестиции, ще има динамична и развиваща се икономика.  Това е ключът към развитието на България и успешното осъществяване на нужните реформи в останалите сектори, като здравеопазване, образование, околна среда, инфраструктура  и т.н. Без икономика  и без  добавена стойност, постигната чрез законни средства и инвестиции, положително и устойчиво развитие в страната не може да се очаква.  А от това страда и ще продължи да страда цялото  общество.  В крайна сметка,  изчерпва  се  един  от  най-ценните  негови ресурси  — доверието”, посочват още представителите на различните камари в страната.

„Търговските   камари   вярват, че  в  правосъдната   система  има качествени професионалисти, отличаващи се с безупречен морал и почтеност, хора, познаващи проблемите  и  имащи  воля  за  промяна,  експерти,   които   работят   за  ефективно  и справедливо правораздаване и защитават правото и доброто име и репутация на българската съдебна система. Търговските камари изразяват своята съпричастност с усилията за реални промени отвътре в правосъдната система, които осигуряват необходимата независимост на съдиите и магистратите. Камарите вярват, че тези хора знаят как и могат да осъществят така нужните реформи.

В заключение долуподписаните камари биха искали да подчертаят, че нито една реформа на правосъдната система не би била възможна без политическа воля за прилагане на закона. Реформа не означава само законодателстване, но и изпълнение и прилагане на законовите норми – това  ще повиши доверието на българското общество и бизнеса в правосъдната система”, пише още в писмото.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ