Русия обмисля да изпразни Резервния си фонд

Русия обмисля да изпразни Резервния си фонд

Русия ще изпразни един от суверенните си фондове идната година, за да покрие бюджетния дефицит. Другият ще намалее с близо една шеста. Това предвижда предложение на финансовото министерство към правителството, до което агенция Ройтерс е получила достъп.

Според предложението, към края на 2017 г. в Резервния фонд няма да останат пари. От Фонда за национално благосъстояние (ФНБ) пък ще бъдат похарчени 783 млрд. рубли (12,2 млрд. долара).

Министерството на финансите планира и да увеличи нетното вътрешно кредитиране до 1,29 трлн. рубли идната година спрямо 300 млрд. рубли тази година, сочи документът.

Предложението все още не е одобрено от правителството.

Дефицитът по руския бюджет силно се увеличи на фона на рязкото поевтиняване на петрола от 2014 година и санкциите, наложени от Запада заради ролята на Москва в украинската криза.

Руските суверенни фондове са предназначени за "черни дни" и трябва да осигурят буфери в случай на поевтиняване на петрола и газа, които са основните износни стоки на страната.

При текущото ниво на разходите от известно време е ясно, че Резервният фонд, който в началото на 2014 г. се равняваше на 87 млрд. долара, ще бъде изчерпан около 2017 година.

Предложението на финансовото министерство е сигнал, че властите не са успели да намерят спестявания или източници на допълнителни приходи от други места, отбелязва Ройтерс.

Освен двата фонда Русия разполага и със значителни златни и валутни резерви, които при нужда може да използва в подкрепа на националната валута.

ФНБ, в който към началото на юли имаше 73 млрд. долара, не е предназначен да покрива бюджетен недостиг, а да осигурява изплащане на бъдещи пенсии, като част от него е предвидена и за инвестиционни проекти.

Според предложението на финансовото министерство Русия ще похарчи от него 883 млрд. рубли през 2018 г. и 87 млрд. рубли през 2019 година.

Значителна част от фонда вече е инвестирана във финансови активи и насочена към инвестиционни проекти, което ограничава сумите, които могат да бъдат похарчени за покриване на бюджетен дефицит.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ