Стив Ханке: Украйна можеше да избегне финансовия хаос, ако беше следвала примера на България

Стив Ханке: Украйна можеше да избегне финансовия хаос, ако беше следвала примера на България

Стив Ханке: Украйна можеше да избегне финансовия хаос, ако беше следвала примера на България

Украйна можеше да избегне финансовия хаос, ако беше въвела строга финансова дисциплина по подобие на валутния борд в България. Това твърди икономистът проф. Стив Ханке в статия, публикувана в канадското бизнес издание "Файненшъл пост"и цитирана от БТА.

В статията, озаглавена "Валутният борд в България срещу украинския хаос", Ханке, който беше един от международните експерти при установяването на валутния борд в България през 1997 г., пише: "Когато гледаме как Украйна отново се разпада, виждаме какво можеше да стане (и какво би било в момента), ако украинците бяха приели една дисциплинираща система, както направи България през 1997 г."

Ханке припомня, че в края на 90-те години българската икономика, както и икономиките на останалите бивши комунистически държави, включително Украйна, колабира, но след въвеждането на строгата дисциплина на валутния борд се стабилизира и е стабилна до момента.

"България все още не е пазарна икономика. Годишният доклад за икономическа свобода за 2013 г., публикуван от института "Катон", ясно го показва. От 152 наблюдавани страни България е класирана на 49-то място. Това не е добре, но е много по-напред от Украйна, която е 126-та. Икономическата свобода, която съпътства една пазарна икономика, е двигателят на икономическия напредък. Режимът на валутния борд осигурява само дисциплината", пише още Стив Ханке.

Напомняме ви, че преди дни председателят на парламентарната фракция на партия „Баткившчина“ Арсений Яценюк, който вчера бе избран за премиер, заяви, че хазната на страната е празна и Украйна е изправена пред фалит. По думите му предходното правителство е източило 70 милиарда долара под формата на заеми с държавни гаранции. Вчера Яценюк обясни, че за да извади страната от кризата, неговото правителство ще бъде принудено да приложи непопулярни мерки, като съкращаване на субсидии и социални програми.

Украинската централна банка днес обяви, че е ограничила размера на позволената сума за теглене от банките в страната на 15 хиляди гривни (1095 евро), предаде AFP. Това е ежедневният таван на сумата, която гражданите могат да теглят от сметките си. От началото на годината украинската валута загуби една четвърт от стойността си, докато националната икономика се намира на ръба на фалита.

В същото време финансовото министерство обяви, че страната се нуждае от 35 млрд. долара чуждестранна финансова подкрепа през следващите две години и призова свикване на международна донорска среща, която да осигури спешна помощ още през следващите една или две седмици.

Министърът на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер съобщи, че САЩ са готови да отделят около 1 милиард долара финансова помощ за Украйна, предаде Интерфакс-Украйна. 

„С радост научих, че Съединените щати са готови да помогнат с около 1 млрд. долара. Европейският съюз вероятно ще стори същото, може би и с подобна сума", каза Щайнмайер във Вашингтон след среща с държавния секретар на САЩ Джон Кери. Германският дипломат също така изрази надежда, че МВФ ще бъде готов „да предостави средства от фонда си за извънредни ситуации".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ