Едва забележим ръст на българската икономика

Едва забележим ръст на българската икономика

Икономиката на България е отчела растеж през първото тримесечие на 2013 г. За периода януари-март БВП се е увеличил с 0,2% на тримесечна и с 1,1% на годишна база. Това показват експресни оценки* на Националния статистически институт (НСИ).

Според данните за първото тримесечие на 2014 г. БВП в номинално изражение достига 15,918 млрд. лв.

Реализираната добавена стойност през първите три месеца на 2014 г. е 13,586 млн. лв., като най-голям дял формира секторът на услугите (64,5%), следван от индустриалния (32,6%) и аграрния сектор (2,9%).

По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (91,1%), което в стойностно изражение възлиза на 14,505 млрд. лв.

През първото тримесечие на 2014 г. бруто капиталообразуването в основен капитал е 2,886 млрд. лв. и заема 18,1% относителен дял в БВП.

Тримесечни изменения

През първото тримесечие на 2014 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2013 г. брутната добавена стойност нараства с 0,3%.

Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през първото тримесечие на 2014 г. принос за регистрирания икономически растеж имат нарастването на индивидуалното потребление с 1,4%, бруто образуването в основен капитал с 0,8% и колективното потребление с 0,3%.

Годишни изменения

През първото тримесечие на 2014 г. спрямо същото тримесечие на предходната година брутната добавена стойност се увеличава с 1,8%. Увеличение е регистрирано в индустриалния сектор и в сектора на услугите - съответно с 3,4 и 1,2%, докато аграрният сектор намалява равнището си с 0,4%.

По отношение на компонентите на крайното използване е регистриран положителен икономически растеж на индивидуалното и колективното потребление, съответно с 2 и 1,5%. Бруто капиталообразуването в основен капитал отчита ръст спрямо първото тримесечие на предходната година с 3,2%. Износът на стоки и услуги се увеличава с 0,7%, а вносът на стоки и услуги - с 5,1%.

*Експресните оценки за БВП се основават на предварителни налични към момента месечни и тримесечни данни за отделните икономически сектори (обект на последващи актуализации и ревизии), на експертни оценки и модели за поведението на компоненти в състава на БВП, за които към момента на изчисленията не е налична директна базисна информация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ