Бизнес перспективи: Българският бизнес пропуска износ за милиарди заради забавеното членство в eврозоната

Бизнес перспективи: Българският бизнес пропуска износ за милиарди заради забавеното членство в eврозоната

Българският износ се очаква да расте с 5,8% годишно след присъединяването на България към eврозоната. Търговията със стоки може да се увеличи с 3,3%, а в сферата на услугите ръстът ще достигне 8,4%. Това прогнозира анализ на лидера в застраховането на търговски кредити на глобално ниво и у нас - Allianz Trade. Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.   

Според експертите на Allianz Trade с присъединяването се очаква и редуциране на тарифните еквиваленти от -1,4% за стоки и -3,1% за услуги. Така цялостният ефект върху БВП на страната след влизането в Еврозоната би бил нарастване от 0,2% годишно.

Анализ на ползите от дългоочакваното присъединяване на България към Шенген пък показва, че общият ефект от отпадането на митническият контрол на границите у нас и в Румъния ще доведе до допълнителен ръст на БВП на страната ни с 0,17%. Експертите правят уговорката, че ползите за българския бизнес са били налице при търговия с европейски партньори в Шенген, дори в годините, когато самата страна не е част от споразумението. По тяхна оценка това само по себе си вече добавя около 1,5% към БВП годишно. Съответно след присъединяването, от 2025 г. общият положителен ефект ще осигури ръст от около 1,6 - 1,7%.

„Премахването на граничния контрол се очаква да намали времето за преминаване на граничните пунктове средно с около 20 минути. А когато се отчете насложения положителен ефект от едновременното присъединяване на двете държави, българският износ се очаква да нараства с 10.5% годишно, като при стоките ръстът ще бъде 8,5%, а при услугите - с 12,5%.“, прогнозират експертите на Allianz Trade. „Ако страната беше член на Шенген през 2023 г., обемът на търговията щеше да бъде поне с 3,3 млрд. щ. д. по-висок.“, добавят те.

„Присъединяването към Шенген, както и бъдещето члнство в eврозоната, се очаква да засилят експорта и да насърчат външнотърговските активности на българските компании. Това от една страна носи възможности за нови партньорства и разширяване на пазарите, но от друга винаги налага и повишено внимание към риска от забавени плащания и лоши вземания. Разбира се, бизнесът у нас следва да се възползва от придобитите предимства и разкриващи се хоризонти, но след като направи внимателна оценка и проучване на партньорите и разгледа възможностите за допълнителна защита чрез утвърдени инструменти като застраховката на търговски кредити.“, обяснява Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България, която вече развива дейност под търговската марка Allianz Trade.

поред анализа на Allianz Trade присъединяването към Шенген по въздух, суша и вода ще доведе и до намаление на тарифните еквиваленти с -1,7 % за стоките и -1,5 % за услугите, което ще донесе допълнителни ползи за българския бизнес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ