Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Кои компании могат да бъдат засегнати от митата за чипове

Компании като тайванската TSMC и южнокорейската Samsung Electronics могат да бъдат особено засегнати от предстоящите американски мита върху полупроводници.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разкри, че ще обяви нови мита върху полупроводници „в рамките на следващата седмица“. Въпреки това той посочи, че е готов да прояви гъвкавост спрямо някои компании в сектора.
Това изявление идва след по-ранно уведомление от митническите власти на САЩ, според което компютрите, смартфоните и определени други електронни устройства ще бъдат изключени от 125-процентните мита върху китайски стоки, внасяни в страната.
По-късно обаче Тръмп отрече тази информация в социалната си мрежа Truth Social, наричайки новините за подобно изключение фалшиви, като подчерта, че тези стоки не са освободени от мита, а просто се преместват в друга тарифна „група“.
„Нямаше обявено изключение от мита в петък. Тези продукти подлежат на действащите 20% мита за фентанил, просто се прехвърлят в друга тарифна група. Фалшивите новини знаят това, но отказват да го съобщят“, заяви Тръмп.
„Разглеждаме полупроводниците и ЦЯЛАТА ВЕРИГА НА ДОСТАВКИ В ЕЛЕКТРОННАТА ИНДУСТРИЯ в предстоящите разследвания за мита, свързани с националната сигурност. Това, което беше разкрито, е, че трябва да произвеждаме продукти в Съединените щати, и че няма да позволим да бъдем държани като заложници от други страни, особено от враждебни търговски държави като Китай, които ще направят всичко възможно, за да обиждат американския народ,“ продължи Тръмп.
Очаква се тези мита да бъдат въведени съгласно раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г., който позволява на президента на САЩ да налага мита с цел защита на националната сигурност.
Но кои компании най-вероятно ще бъдат засегнати от предстоящите мита върху полупроводници на Тръмп?
Nvidia
Митата върху полупроводници в САЩ могат да се окажат нож с две остриета за американския технологичен гигант Nvidia, чиято пазарна капитализация към април възлиза на 2,7 трилиона долара (2,4 трилиона евро). Това е така, защото компанията разчита на редица чуждестранни партньори, като:
- SK Hynix от Южна Корея – най-големият производител в света на чипове с висока пропускателна способност (HBM), с над 50% от глобалния пазарен дял. Тези чипове са от съществено значение за AI продуктите на Nvidia.
- TSMC от Тайван – най-голямата полупроводникова фабрика в света, която произвежда усъвършенстваните графични процесори (GPU) на Nvidia, основно чрез технологични процеси от 4nm и 5nm.
- ASML от Нидерландия – също ключова за Nvidia благодарение на своите ултравиолетови литографски машини (EUVL), които са незаменими за създаване на сложни модели в модерни чипове. Nvidia използва тази технология за производство на GPU и напреднали AI чипове.
Затова, новите мита на САЩ могат да направят Nvidia особено уязвима, като компанията ще трябва или да плаща значително по-високи цени за тези чипове и технологии, или спешно да търси алтернативни доставчици в САЩ.
От друга страна, Nvidia също печели от засиления натиск на Тръмп за производство в САЩ. Компанията наскоро обяви, че за първи път ще изгражда своите AI суперкомпютри изцяло в САЩ. Това е част от по-широката ѝ цел да създаде инфраструктура за изкуствен интелект на стойност 500 милиарда долара (441,3 милиарда евро) в рамките на следващите четири години.
Според Nvidia, проектът се очаква да създаде „стотици хиляди работни места“ и да донесе „трилиони долари икономическа сигурност през следващите десетилетия“. За целта компанията ще си партнира с Foxconn, TSMC, Wistron, SPIL и Amkor.
Белият дом определи този проект като „ефектът Тръмп в действие“, като заяви:
„Президентът Доналд Дж. Тръмп постави производството на чипове в САЩ като приоритет в стремежа си към възраждане на американската индустрия – и това се отплаща: само в технологичния сектор са осигурени трилиони долари в нови инвестиции.“
Въпреки това, цената на акциите на Nvidia завърши с понижение от 0,2% в понеделник на фондовата борса NASDAQ.
Intel
Въпреки че Intel вече има значителни производствени мощности за чипове в САЩ, компанията се счита за ключова за възможността на страната да увеличи вътрешното си производство на полупроводници.
В същото време Intel все още възлага производството на някои от най-усъвършенстваните си чипове, особено мобилните процесори, на компании в Тайван. Ако тези чипове попаднат под ударите на американските мита върху полупроводници, това може значително да възпрепятства развитието на индустрията за изкуствен интелект в САЩ и способността ѝ да се конкурира на глобално ниво.
Intel също така има производствени бази в Ирландия, Китай, Виетнам, Коста Рика, Малайзия и Израел, което може да доведе до значително повишаване на разходите за компанията, след като новите мита влязат в сила.
Intel внася памет и оперативна памет (DRAM) от SK Hynix, както и литографско оборудване от ASML.
Макар все още да не е уточнено дали митата ще засегнат само готовите чипове или също така и оборудването за производство на полупроводници, изявлението на Тръмп, че се разглежда цялата верига на доставки в електрониката, подсказва, че е по-вероятен вторият вариант.
TSMC
През 2023 г. Международната търговска комисия на САЩ оцени, че тайванските чипове съставляват около 44,2% от логическите чипове, използвани в САЩ на сегментно ниво.
TSMC в момента е най-големият договорен производител на чипове в света, обслужвайки американски клиенти като Nvidia, Apple, Intel, Qualcomm и Microsoft. В случай на въвеждане на американски мита върху полупроводници, макар че тези клиенти може в началото да продължат да внасят чипове от TSMC на по-високи цени, в дългосрочен план най-вероятно ще започнат да търсят вътрешни алтернативи в САЩ.
Intel вече се опитва да разшири бизнеса си с фабрики, за да се конкурира по-добре с TSMC, което би могло да осигури алтернативен вариант за американските клиенти на TSMC. В миналото Intel както е сътрудничила, така и е конкурирала TSMC.
Samsung Electronics
Samsung Electronics е още една компания, която може сериозно да пострада от предстоящите американски мита върху полупроводници. Компанията изнася чипове за редица американски клиенти, сред които Intel, Apple, Nvidia и Qualcomm. Нейният бизнес с фабрики (foundry) също така доставя чипове за компании като Tesla, както и за няколко други по-малки производители.
Поради това Samsung е особено уязвима от загуба на пазарен дял, ако някои от дългогодишните ѝ американски клиенти решат да се ориентират към вътрешни алтернативи в САЩ.
Макар че някои от другите ѝ продукти, изнасяни за САЩ – като сензори за изображения, литиево-йонни батерии и дисплеи – може и да не бъдат засегнати от митата върху полупроводници, те все пак могат да попаднат под други американски налози, което допълнително би натиснало печалбите на компанията.
Apple
Apple може да понесе двоен финансов удар от предстоящите американски мита върху полупроводници и електроника, тъй като компанията възлага производството на своите силициеви чипове на TSMC. Освен това внася чипове от SK Hynix и Samsung Electronics, въпреки че сама проектира собствените си чипове.
Apple също така разчита и на американски производители като Micron, Broadcom, Qualcomm, Texas Instruments и STMicroelectronics за част от своите чипове.
Въпреки че компанията работи върху изграждането на вътрешни вериги за доставки и производствени капацитети в страни като Индия, това все още отнема време и не решава напълно проблема с вноса на чипове за американския пазар.
Apple също така внася значително количество смартфони от производствените си бази в Индия и Китай за пазара в САЩ, което може да ѝ струва скъпо, след като митата влязат в сила. Поради това компанията се стреми да се възползва от временното спиране на митата спрямо Индия, наложено от Тръмп, за да внесе 600 тона смартфони от индийските си фабрики в САЩ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.