В Златния пазар в Дубай рекордното количество кюлчета не носи радост за бижутерите

В Златния пазар в Дубай рекордното количество кюлчета не носи радост за бижутерите

В оживения Gold Souk в Дубай, наричан „Градът на златото“, 22-каратовите златни бижута са традиционно предпочитани за сватби, религиозни тържества и като семейна инвестиция.

И все пак с цените на кюлчетата, достигащи рекордни стойности над 3400 долара за унция, има признаци на промяна, тъй като вместо това купувачите търсят диаманти и по-леки златни бижута, предава Ройтерс

Въпреки че митата на САЩ и други фактори разпалиха вече горещото търсене на злато като инвестиция, въздействието е различно за златните бижута, според Андрю Нейлър, ръководител на Близкия изток и обществена политика в Световния съвет по златото (WGC).

„На пазари като Дубай това създава двоен ефект: от една страна, виждате по-силен интерес към златото като актив-убежище, от друга, високите цени намаляват търсенето на бижута.“

В Gold Souk в Дубай търговците на дребно казаха пред Ройтерс, че наблюдават тази тенденция, тъй като текущите цени карат купувачите да търсят алтернативи.

„В днешно време няма потенциални клиенти поради цените на златото“, каза Фахад Хан, търговски представител в търговеца на дребно Damas Jewellery.

„Малко е трудно да си позволиш злато, така че мисля, че е по-добре да използваш диаманти“, каза 52-годишната Лалита Дейв, докато разглеждаше Gold Souk.

Лабораторно отглеждани диаманти

Дубай е бил магнит за купувачите на злато от най-малко 80 години, като се започне от иранските и индийските търговци, като и двете култури споделят традицията на 22-каратови бижута за украса и инвестиция.

Въпреки това, тъй като цените на златото се повишиха с 27% миналата година, търсенето на златни бижута в ОАЕ спадна с около 13%, изпреварвайки спад от 11% в световен мащаб, според WGC.

Търсенето на бижута може да бъде изправено пред допълнителен натиск в ключови региони през 2025 г., ако цените на златото останат високи или нестабилни, каза WGC в своя доклад за тенденциите в търсенето на злато, публикуван през февруари.

Колебанията в цените, повече от ценовите нива, все повече оформят поведението на потребителите, особено в Индия, се отбелязва в него.

Промените в индийските модели на покупки често се отразяват на пазарите в Персийския залив като ОАЕ, където купувачите са ключов двигател на продажбите.

Goldman Sachs наскоро повиши прогнозата си за златото в края на 2025 г. до 3700 долара за унция и каза, че цените могат да се покачат до 4500 долара.

„По-високите цени на златото вероятно ще намалят търсенето на бижута, в класически пример за това как най-добрият лек за високите цени са високите цени“, каза Ръс Моулд, инвестиционен директор в AJ Bell.

Един признак за икономия е възходът на лабораторно отгледаните диаманти.

Индия е изнесла лабораторно отгледани диаманти на стойност 171 милиона долара за ОАЕ през 2024 г., което е почти 57% повече от 109 милиона долара две години по-рано, показват данни на Съвета за насърчаване на износа на скъпоценни камъни и бижута.

Износът на Индия на шлифовани и полирани диаманти за ОАЕ през април–ноември 2024 г. е нараснал с 3,7%.

ОАЕ са на трето място по внос на диаманти в световен мащаб през 2023 г., показват търговските данни, като основните им търговски партньори включват Индия, Южна Африка и Белгия.

Докато ОАЕ представляваше само 1,5% от световния пазар на диамантени бижута по приходи през 2023 г., се очаква той да нараства с 5,9% годишно, за да достигне близо 2 милиарда долара до 2030 г., според Grand View Research.

Това изпреварва прогнозата за глобален растеж от 4,5% и прави ОАЕ най-бързо развиващият се пазар в Близкия изток и Африка.

Търговско напрежение

Едно въздействие от неотдавнашното търговско напрежение със САЩ е ускоряването на разговорите за намиране на алтернативни пазари и производствени центрове, казаха двама ръководители на големи индийски износители на диаманти пред Ройтерс.

Ако напрежението продължи, което може да продължи години, един от източниците, говорещи с Ройтерс при условие за анонимност, каза, че плановете на неговата компания за извънредни ситуации включват преместване на част от индийското производство в чужбина, включително в ОАЕ.

Шамлал Ахамед, управляващ директор на международните операции в търговеца на дребно Malabar Gold & Diamonds, каза пред Ройтерс, че нарастването на продажбите на отгледани в лаборатория диамантени бижута в ОАЕ изглежда се дължи повече на предпочитанията за дизайн, отколкото на цените, и той остава оптимистичен за търсенето на златни бижута.

„Въпреки че купувачите, които се интересуват от цената, може да чакат спад, опитът ни показва, че подобни спадове често са краткотрайни, като купувачите бързо се адаптират към новите ценови нива.“ 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ