АФИС: Три партии в парламента, ако изборите бяха днес

АФИС: Три партии в парламента, ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха днес, то в парламента щяха да влязат със сигурност три партии. Бариерата от 4% биха преминали БСП, ГЕРБ и ДПС. Това показват резултатите от национално представително изследване на АФИС, проведено сред 1050 респонденти с избирателни права в периода 10-25 септември, цитирани от БГНЕС.

Ако изборите бяха днес, 21,2% биха подкрепили БСП, 19,9 на сто – ГЕРБ, 6,5% - ДПС. Под 4-процентовия праг са Реформаторския блок – 3,3%, НФСБ – 2,8% , и „Атака” - 2,5%. Партия на протестите – 3,8%, друга партия – 4%. 13,5 на сто казват, че няма да гласуват, 22,5% - не са решили и не са посочили отговор.

Управителят на агенцията Юрий Асланов посочва, че за момента няма "голяма мощ" на Реформаторския блок. Според резултатите от изследването, реформаторите имат равен резултат с НФСБ – около 3% - това е потенциала на РБ като такъв блок, защото образуващите го партии сумарно получават сумарно поотделно измерено влияние около 7-8%.

„Атака", според тенденциите, посочени от АФИС губи много, особено в първия месец след изборите, но сега връща част от ресурсите и отново е в зоната на 3-те процента, тоест потенциално представена, ако се случат избори. Хипотетична Партия на протестиращите, каквото и да значи това в очите на хората събира хипотетичните 6%, но измислената от АФИС партия "Прогрес", която и не съществува събира повече. Така Юрий Асланов обяснява, че добили гражданственост изрази като "прогрес" събират надежди, които ги превръщат в позитив докато не ги видят какво представлява.

„Личностите с позитивен рейтинг, такива, при които одобрението повишава неодобрението вече са много малко", каза социологът. Той посочи, че това са Кристалина Георгиева, на второ място Георги Първанов, на трето място е главният прокурор Сотир Цацаров.

На четвърто място е президентът Росен Плевнелиев, но Юри Асланов очаква следващия месец и той да мине в негатива, защото само с около процент и половина е позитива. Той е бил в много позитивната зона, но сега не е така. 41,4% е положителното отношение към него, 39,6 е сега отрицателното. "Плевнелиев сам си го направи, това е негова заслуга", коментира социологът на въпроса защо се случва така. В средата на тази листа е премиерът Пламен Орешарски, има и министри, които са по – одобрявани от него.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%