НСИ: Преброяването през 2011 е некоректно

НСИ: Преброяването през 2011 е некоректно

Преброяването на населението, проведено през 2011 г., е направено некоректно. Това заключава Националния статистически институт (НСИ), който извърши цялостен преглед на проведеното преброяване и резултатите от него и излезе с критичен доклад.

Според анализа на НСИ населението на България не е 7,3 млн. души.

Изглежда сме по-малко - поне тези от нас, които живеят постоянно в България. Според преброяването общият брой на постоянното население в страната към 1.02.2011 г. е 7 364 000 души. В неговото формиране участва отрицателният естествен прираст между двете последни преброявания в размер на 389 000 души, както и отрицателното салдо от международната миграция в размер на 175 000 души (306 000 емигранти и 131 000 имигранти). От НСИ отбелязват, че след влизането на България през 2007 г. в ЕС по огледални сравнения с други държави членки, броят на българските граждани в чужбина е по-голям. Реалният брой на постоянното население в България обаче е надценен дори и след включването в населението на около 166 000 души, които имат настоящ адрес в страната, но не са преброени. Допълнителна яснота би се получила от данните, събрани в отговор на въпросите за постоянния и настоящия адрес на лицата, се посочва в доклада.

От отчета става ясно, че неправомерно са били използвани номерата на личните карти на гражданите, участвали в електронното преброяване, вместо електронен подпис, както е било в други страни.

Отделно в преброителната карта е имало въпроси, които не са били включени в закона, както и въпроси, включени в закона, но липсващи в преброителната карта, което фактически нарушава правилата.

Според анализа на НСИ са били добавени 157 858 лица, за които е било установено, че настоящият им адрес е в страната, не са починали, има данни за трудова заетост или са записани в учебно заведение, но не са били преброени. Тези лица не са отнесени към адреси и са преброени като едночленни домакинства. По същия начин се е процедирало с 9 424 деца под 5-годишна възраст. Допълнително добавените лица и деца са разпределени по признаците, включени в преброителната карта по неясен начин - например по семейно положение, образование и т.н. От данните в публикациите не личи да има лица, неразпределени по тези признаци. Тук отново възниква въпросът за актуалността на регистрите, коментират от НСИ.

Нереален брой на домакинствата в страната. Всички добавени лица са отнесени към групата на едночленните домакинства. За 10 години последните са се увеличи с 263 хил., а броят на домакинствата - общо с 84 хил. при общо намаление на населението през този период с над половин милион. Причините: „Елиминиране на контролите за семействата и редуциране на контролите за домакинствата и жилищата. Бележките на експертите не бяха взети предвид“.

Преброените жилищни сгради към 1.02.2011 г. са с около 64 хил. по-малко, отколкото при предишното преброяване. Реално не са преброени около 140 хил. сгради. Не само „бумът“ на строителството през периода 2001 - 2011 г. е основание  за този извод. Отговорите на въпрос № 7 в допитването -„През коя година е построена сградата?“, потвърждават категорично този факт - построените през периода 2000 - 2011 г. сгради са 107 359. Отражение върху получените резултати е дало попълването на картата за жилищна сграда след преброяването по интернет, се посочва в доклада.

От НСИ подчертават, че са допуснати много грешки при онлайн преброяването. „Допуснати бяха много грешки при попълване на данните от електронното преброяване за площта на жилището и площта на спомагателните помещения. Наложително беше след обединяване на масива да се правят автокорекции по отношение на големината на жилището и броя на стаите“, се посочва в доклада.

„Онлайн преброяването беше предприето прибързано, без задълбочена подготовка. Разработени и въведени първоначално логически контроли и връзки между отделните въпроси в електронния формуляр са премахнати по време на самото преброяване. Не е проучен опитът на страните, използвали интернет при преброяванията през 2001 година", се казва още в доклада.

Институтът критикува промяната на периода, в който трябваше да бъде направено преброяването.

То трябваше да започне на 10 март 2011 г., но после беше избрана датата 1 февруари. Промените са приети от 40-ото Народно събрание и обнародвани само 40 дни преди да започне преброяването. Изложените мотиви за промените в закона според архива на Народното събрание са: "С оглед на предстоящите задачи за разработване на стратегически документи за развитие на страната - Национална програма за развитие: България 2020 г. в контекста на стратегията "Европа 2020" и новия 5-годишен програмен период за усвояване на европейски фондове - 2013 - 2017 г., е необходимо своевременното осигуряване на пълна, точна и адекватна статистическа информация за състоянието на населението, икономиката и обществото. В този смисъл се явява необходимостта от подготовка и провеждане на Преброяване 2011 във възможно най-кратки срокове."

В заключение, от НСИ излизат с три конкретни предложения, които следва да бъдат направени от тук нататък:

  1. Еднократно да бъде направено микропреброяване на населението на базата на цялостно прерайониране и актуализиране на списъците на преброителните участъци с включените в тях жилищни сгради, жилища, домакинства и лица. Лицата, „обичайно живеещи“ в страната, да бъдат обхванати по ограничен брой признаци (пол, възраст, местоживеене, външна миграция).
  2. На базата на микропреброяването ежегодно да се прави актуализация на преброителните участъци и контролните райони като се използват възможностите за географските информационни системи. Тази актуализация е важна за провеждането на извадковите статистически изследвания на НСИ.
  3. Разработване на подробен сравнителен аналитичен доклад за последните 2 преброявания - уроци и бъдещи дейности. Само така ще посрещнем задаващия се на хоризонта нов кръг от преброявания около 2020 година, убедени са от НСИ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август