АИКБ: Промени в счетоводно законодателство ще създадат тежести за малките и средни предприятия

АИКБ: Промени в счетоводно законодателство ще създадат  тежести за малките и средни предприятия

Изработените от работната група към Министерството на финансите предложения за промени в българското счетоводно законодателство ще създадат административни и финансови тежести за хиляди малки и средни предприятия, но пък удобно се пропуска възможността за намаляване на тази тежест с увеличаване на праговете за задължителен финансов одит на малките предприятия. Това заявиха в своя позиция от  Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

В България те остават пет пъти по-рестриктивни от критериите, които ЕС е определил и които се прилагат в съседните страни, посочват от асоциацията и допълват, че подобни изисквания нямат практическа полза за компаниите, също така не допринасят с нищо и за приходите в държавния бюджет.

Работната група, в която Асоциация на индустриалния капитал в България взе участие, бе създадена с цел да хармонизира българското законодателство с Директива 2022/2464 чрез промени в Закона за счетоводството за регламентиране на нефинансовото отчитане на предприятията във връзка с устойчивостта, припомнят от работодателската организация.

"В последните години АИКБ отправи редица призиви за облекчаване на и без това твърде рестриктивното законодателство по отношение на финансовия одит за малките и средни предприятия. За нас праговете, при които одитът би следвало да е задължителен, трябва да са поне два пъти по-високи от настоящите, а именно: балансовата стойност на активите да надвишава 4 млн. лв. и нетните приходи от продажби да са над 8 млн. лв. В момента регламентираните в Закона за счетоводството критерии за извършване на независим финансов одит създават непропорционална на финансовите и административни възможности на предприятията тежест. Това е неадекватно и все по-недопустимо, особено в условията на забавен растеж и дори спад на редица сектори в икономиката", заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев, цитиран в прессъобщението.

Предложенията на АИКБ, които бяха отправени по време на заседанията на работната група към МФ, имаха за цел да намалят административната и финансова тежест за няколко хиляди български предприятия, както и да спестят десетки милиони левове на малкия бизнес, изтъкват от организацията. Спестените средства могат да бъдат инвестирани в иновации и модернизация на производствената и търговската дейност на предприятията или за увеличение на трудовите възнаграждения на работниците и служителите. 

АИКБ неколкократно представи аргументи в подкрепа на повишаването на праговете за задължителен финансов одит на годишните финансови отчети на микро- и малките предприятия в националното законодателство, напомнят от работодателската организация. За АИКБ създаването на благоприятна среда за развитие на малките и средни предприятия е от фундаментално значение за икономическото развитие на България, се казва още в прессъобщението на асоциацията, цитирано от БТА. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%