Данъчни проверяват търговски обекти в цялата страна

Данъчни проверяват търговски обекти в цялата страна

Данъчни проверяват търговски обекти в цялата страна

Масирани проверки на данъчни и други държавни служби са започнали към 10 часа сутринта днес. Според информация във в. "24 часа" инспекциите са главно в магазините на веригата за хранителни стоки BILLA в цялата страна, както и на бензиностанциите OMV, които са австрийска собственост. От НАП обаче отричат проверките да са насочени към конкретни компании и уточняват, че става дума за регулярна процедура, свързана най-вече с влизането в сила на изискването за задължително предварително деклариране на т.нар. стоки с висок фискален риск.

Според информация на "24 часа" в София се проверяват 8 обекта на BILLA, един в Пловдив и три магазина в Бургас. Проверки има също и в два супермаркета на веригата във Велико Търново. 

Помолени за коментар от "Мениджър Нюз" от BILLA потвърдиха, че текат проверки в техни магазини, но няма поводи за притеснения. Очаква се малко по-късно днес компанията да излезе с официална позиция. 

От веригата бензиностанции OMV се проверяват обекти в Плевен, София, Варна, Пловдив и Бургас. Там, заедно с данъчните има и митничари. 

Малко по-късно от НАП излязоха със специално съобщение, в което подчертават, че се извършват проверки в различни търговски обекти в столицата и страната. Целта на контролните действия е да се установи спазва ли се данъчното и осигурителното законодателство, както и прилага ли се режимът на задължително предварително деклариране на стоки с висок фискален риск, който влезе в сила от 03 януари 2024 г. Проверките се осъществяват съвместно с Агенция „Митници“ и Българската агенция за безопасност на храните.

От началото на годината до 9 януари електронната система на НАП е издала близо 5200 уникални номера на превозвачи, които са спазили изискванията и са подали информация в приходната агенция за превоз на стоки с висок фискален риск. След направен анализ на декларираните данни, НАП поетапно проверява различни търговски обекти – големи хранителни вериги, бензиностанции и др. на територията на цялата страна. Фискалните инспектори следят продажбата на стоки с висок фискален риск като месо, мляко, плодове, зеленчуци, олио, захар, горива и др. във връзка с прилагането на задължителното предварително деклариране, което е в сила от 3 януари.

„Проверките са регулярни и няма нищо необичайно или тенденциозно в тях. Те не са насочени към конкретни компании. В рамките на своите правомощия НАП извършва контролни действия с цел да установи спазва ли се данъчното и осигурителното законодателство и въведения нов режим за предварително деклариране“, заяви Румен Спецов, изпълнителен директор на НАП.

Финансовият министър Асен Василев също потвърди, че проверките не са насочени към конкретни компании. "Натиск не се оказва. Текат проверки сигурно в още 500-600 и дори 700 фирми в страната в момента", заяви той в коментар за в. "24 часа".  във всички хранителни вериги с влизането на обезпечителните мерки, които са за събираемост от 1 януари, има засилено присъствие в абсолютно всички хранителни магазини, както и други обекти, при които има стоки с висок фискален риск, както и при производителите на такива стоки”, обясни министърът. 

В отговор на въпрос как гледа на призива, отправен от председателя на една от най-големите работодателски организации АИКБ Васил Велев за бойкот на австрийски инициативи и австрийски стоки и услуги, за да се окаже натиск по този начин върху Австрия да ни пусне в Шенген и за сухоземните граници, Василев каза: "Това е въпрос на българските потребители, а не към правителството. Бизнесът е свободен да отправя, каквито иска призиви към гражданите."

Той обаче потвърди, че "има диференцирано отношение спрямо Австрия" при проверките на агенция “Митници”, където "всички товари от и до там, минават пълния набор от проверки - освен през БАБХ, през проверка и на рентген, а ако се установи проблем там, минават през ръчни проверки. Това е по искане на австрийската страна за засилени проверки на товари от и до нея”, каза Василев. Той подчерта, че това вече създава напрежение, защото рентгените на границата са ограничен брой. Предвидено е да се дадат пари за закупуването на още такива устройства, но те ще бъдат поставени приоритетно на външните граници за ЕС, каквато е ГКПП “Капитан Андреево”. Там има само 2 рентгена на 10 от лентите.

”Инвестиции на границите с ЕС няма да правим, така че там може да се очакват забавяния”, каза още той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ