Производителите прогнозират поскъпване на хляба, ако падне нулевият ДДС

Производителите прогнозират поскъпване на хляба, ако падне нулевият ДДС

Ако в бюджета за 2025 година бъде прието връщането на 20-процентната ставка на ДСС за брашното и хляба, хлябът ще поскъпва на всеки десет дни. Това прогнозира Мариана Кукушева от Съюза на хлебопроизводителите, предава БНР. 

"Премахването на нулевия ДДС за хляба и брашното би довело до възникване на 50% сив сектор, до промяна на цената на хляба на всеки 10 дни, до бъркане пряко в джоба на всички вас", каза Кукушева. 

Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов отхвърли подобен сценарий и припомни, че в рамките на бюджетната процедура могат да се правят предложения, но крайното решение е на парламента. 

"Аз нито някъде съм виждал, нито някъде съм чел, нито някъде съм се допирал до контекст, в който биха се случили тези апокалиптични прогнози. Убеден съм, че това не би довело до нищо подобно. В момента е отворена рамката на бюджета. Всички могат да дават своите предложения. Всичко това трябва да мине през дебат в зала и окончателно бюджетът трябва да бъде одобрен от народните представители", добави Тахов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Как да говорите с авторитет?
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
Петролът поскъпва, след като Тръмп нареди блокада на санкционирани петролни танкери от и за Венецуела