Шефът на „Булгаргаз“: Не сме купували газ от посредници, а от търговци

Шефът на „Булгаргаз“: Не сме купували газ от посредници, а от търговци

Шефът на „Булгаргаз“: Не сме купували газ от посредници, а от търговци

Купуването на руски газ от „Булгаргаз“ през търговци на газ на по-високи цени се е случило през месец май и в следващите месеци след прекратяването на доставките от „Газпром“. Това заяви пред БНТ председателят на Съвета на директорите на „Булгаргаз“ Иван Топчийски.

Коментарът му идва след вчерашното изказване на председателя на КЕВР Иван Иванов, който съобщи, че „Булгаргаз“ са купили руски газ чрез посредник и ни го препродават с 20 евро по-скъпо

„Много е важно да се използва правилната терминология. Това са търговци на газ - компании, които оперират на пазара в България или около страната. Тяхната дейност е да купуват газ, било от Русия, било то втечнен газ, и да го продават. Терминът посредник се използва неправилно, тъй като това е изкуствена фирма, която цели да влезе във веригата. Ние не сме използвали посредници, а търговци – просто сме заменили липсващите количества“, каза Топчийски.

 „Ситуацията беше такава - от днес за утре се прекратиха доставките и когато замениш доставки по дългосрочен договор с по-изгодни условия с такива с цени на текущи пазари, цената е по-висока. Това е кризисна ситуация, с която трябваше да се справим“, добави той.

Топчийски обясни, че азерския газ не се плаща на договорена цена, тъй като не е финализиран интерконекторът с Гърция. Това ще стане след пускането на експлоатация на връзката през октомври.

„В момента част от количествата са на договорна цена, част са на близка до пазарната. Азерският газ е допълнителен. Това са количества, които в миналото по една или друга причина не взимахме. Сега ги взимаме на цена, близка до тази на „Газпром“, за да компенсираме липсата на доставките“, каза той.

Топчийски отрече "Булгаргаз" да е на загуба, а напротив - за последния отчетен период е на оперативна печалба от 6,5 млн.

„Тези 500 млн, които бяха визирани като загуби, няма такива суми. Чисто оперативно дружеството седи добре. Факт е, че все още имаме проблем със събираемостта. Ликвидността на дружеството е под въпрос. Основният длъжник е „Топлофикация- София“ и се опитваме да съберем по-голяма част от вземанията, за да имаме оборотни средства“, каза Топчийски.

Топчийски се надява цената на газа за септември да бъде малко по-ниска цената, тъй като се забелязва успокоение през последната седмица.

„Юли месец беше втори пик на цените, свързан с по-ниските доставки по „Северен поток“. Надяваме се през септември да е по-ниска цената. За съжаление тенденцията няма да е в трайно намаление, тепърва ще има недостиг с идването на отоплителния сезон“, каза той.

За 7-те танкера с втечнен газ Топчийски каза, че офертата е приета под условие и крайната дата за финализиране на договора е 19 август.

„Три танкера са за периода до края на 2022 г. и четири в първите 3-4 месеца на 2023 г. В момента капацитет им прехвърлен само за октомври, като се работи по прехвърляне на капацитет за ноември и декември. Ескалирахме тази оферта на по-високо ниво, тъй като с политическа подкрепа винаги е по-лесно да се осигурят подобни слотове. Визирам най-вече Турция, тъй като там няма установен търговски подход за преноса и използването на слотовете, така че нещата могат да станат по-лесно с политическа подкрепа“, каза той.

Топчийски каза, че обявеният вчера кризисен щаб за енергетиката ще включва широк набор от специалисти, като той се надява да бъде ефективен.

„Оттук насетне трудно би бил решен проблемът с газовите доставки. Единственото, което трябва да се прави, е да се управлява правилно и балансирано в следващите година-две, тъй като това са обстоятелства, които не зависят от България, процеси, които ще отнемат време“, смята шефът на „Булгаргаз“.

„За нас приоритет номер е наличието на газ, цената наистина е важна, но остава на второстепенен план", каза още Топчийски.

Той обясни, че с трите танкера би се покрило цялото нужно количество за бита и около 50% от потреблението на клиентите на свободен пазар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ