5-и годишен форум "Отговорни производители": Ще доведат ли климатичните промени до продоволствена криза?

5-и годишен форум Отговорни производители: Ще доведат ли климатичните промени до продоволствена криза?

5-и годишен форум "Отговорни производители": Ще доведат ли климатичните промени до продоволствена криза?

Преживяхме цяло ято с черни лебеди, които в крайна сметка дадоха отговор на въпроса кога най-сетне ще стане както преди и кога ще се върнем към нормалността. И отговорът е повече от ясен - качихме се на бързия влак на много динамичните промени с изключително екстремна доза несигурност като външни фактори. С тези думи зам.-главният редактор на списание "Мениджър" Елисавета Якимова откри първия панел на 5-ия годишен форум "Отговорни производители" на изданието, който се провежда днес в Интер Експо Център в София. 

Всички участници в панела се обединиха около тезата, че климатичните промени се случват пред очите ни и трябва бъзро да се адаптираме към тях, като в същото време се търсят и прилагат решения за избягване на бъдеща продоволствена криза. 

Елисавета Якимова, зам.-главен редактор на списание "Мениджър". Снимка: Николай Дойчинов

Кирил Вътев, основател и съдружник в "Тандем-В" ООД припомни някои от кризите, които страната ни изживя. Сред тях са пандемията, войната в Украйна, силното земетресение в Турция. "Да си спомним какво стана у нас, когато Турция забрани износа си на плодове и зеленчуци. Тогава започнахме да търсим от Македония и Албания. Българският чесън може да го търсим с лупа на пазарите", припомни той. 

Вътев обрисува нещата така: "Ако настане глобална криза, която да спре всичко, от един до три месеца България няма да има нищо и минаваме на житната диета на Петър Дънов".

По думите му, от 1992 г. има три законопроекта, внесени в НС за Закона за браншовите организации. Оттогава досега съм участвал в поне 4-5 такива законопроекти, но има само един такъв, който успя да стигне до комисия, уточни Вътев и добави: "Политиците нямат никакъв интерес да има гражданско общество. Нямаме нито една браншова организация в България". 

Кирил Вътев, основател и съдружник в "Тандем-В" ООД, Снимка: Николай Дойчинов

"Държавата трябва да бъде отговорна. Няма държава, която да няма добре развито аграрно общество. Ние имахме добро стратегическо планиране към аграрния сектор и не знам защо успяхме да го погубим. Това, което трябва да направим, е да развием аграрния сектор, ако искаме благоденствие", посочи председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов. И обобщи: "Ние си развалихме аграрната реформа. Направихме много простотии, аграрната реформа при нас протече по безобразен начин". 

Според него, трябва да има приоритизиране на аграрния сектор. Той отчете, че в момента има известно успокояване на цените на пазара, дължащо се най-вече на сезонни фактори като даде за пример срива в цените на пшеницата и на царевицата, както и задържане в цената на захарта. "Има едно спокойствие в глобалната икономика. ", допълни той

По думите на Владимир Иванов, донякъде се е повишила и потребителската култура. "Търсенето не е за подценяване, но това няма да разреши глобалните проблеми", уточни той. 

Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Снимка: Николай Дойчинов

На въпрос как този проблема може да се реши, Кирил Вътев, отговори, че нито една браншова организация няма нужната тежест. По думите му,  за да има достатъчна тежест една браншова организация, това означава "да те чува властта и да ти съдейства да разрешиш проблемите." 

"Всеки ден слушаме за климатичните промени - имаме засушаване, проливни дъждове. Преди 50 години си мислихме, че ресурсите са неизчерпаеми, но последствията започват да се появяват доста бързо - за 50 г. унищожихме 70% от биоразнообразието, всяка година губим 50 млрд. дървета.", посочи Иванка Стойнич, мениджър "Устойчивост" за "Нестле" Югоизточен пазар. "Учените казват, че има 9 граници, които ако бъдат нарушени, ефектът на климатичните промени ще бъде необратим. А вече сме преминали първите четири граници. Това означава, че сушите и торнадата няма как да ги прекъснем. Системата ще колабира", предупреди тя и представи нова концепция, която "Нестле" започва да развива в глобален план - т.нар. регенеративно земеделие.

Цялата верига на стойност на "Нестле" преминава през няколко етапа - земеделие, снабдяване на суровините, обработване на суровините, опаковане, логистика и доставка, за да достигнат до потребителите. След подробен анализ на ситуацията от "Нестле" стигат до заключението, че само първите два етапа допринасят за 90% от парниковите емисии, дължащи се на производствената дейност на компанията. 

"Понякога се подвеждаме, че електричеството е основен замърсител, но земеделието до голяма степен допринася за проблема, но може да бъде и нашето решение. Всичко зависи как ние като човечество третираме почвата. Ние от "Нестле" помислихме как да отглеждаме продукцията си и стигнахме до решението - регенеративно земеделие. Може да ви звучи сложно, но всъщност това е подходът на нашите баби и дядовци като в основата му е това да се грижим максимално добре за почвата и да я безпокоим колкото се може по-малко.", каза Стойнич.  Регенеративното земеделие провокира намалено използване на почвата, уточнявайки че при този метод почвата трябва да остане неразорана, допълни тя. 

"Доставяме на местно ниво голяма част от суровините си. Този тип земеделие е широто разпространен в САЩ, защото там земеделците виждат, че плодородността намалява. Един от проектите в региона е за земеделие, за олио. Имаме над 10 участващи стопани в Югоизточна Европа", разказа Стойнич още за подхода, който компанията започва повсеместно да въвежда. 

На въпрос смятат ли от "Нестле", че могат да въвлекат последователи, Стойнич отговори: "До известна степен е предизвикателство да ангажираме производителите в този проект, но те самите вече виждат намаляването на добива като последствие от климатичните промени. А този процес ще се разгръща още повече в следващите 5-10 години. Затова повишаването на осведомеността за този проблем е от изключително значение. Нужни са и комплексни решения на държавно ниво, а наред с нашия принос като компания, ще работим и за подпомагането на местни производители в усвояването на този подход", обясни Стойнич.

Иванка Стойнич, мениджър "Устойчивост" за "Нестле" Югоизточен пазар. Снимка: Николай Дойчинов 

"Свободният пазарен механизъм освен ползи, има и недостатъци. Има икономически теории, които са предвидили решаването на точно такива проблеми. Обединяването на тези системи е решението", добави Владимир Иванов. 

5-и годишен форум ,,Отговорни производители“, организиран от „Мениджър“, се провежда с подкрепата на:

Ексклузивен партньор: Kaufland

С подкрепата на: Nestle, ТандемLirex

Институционални партньори: Сдружение ,,Храни и напитки" , Асоциация на земеделските производители в България, Българска стопанска камара, Френско-Българска търговска и индустриална камара;  Германо-Българска индустриално-търговска камара

Медийни партньори: BTV , Dir.bg, AGROTV , BNT , Agri.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ