„Булгаргаз” ще съди „Газпром” за 400 млн. евро претърпени вреди от спрените доставки

„Булгаргаз” ще съди „Газпром” за 400 млн. евро претърпени вреди  от спрените доставки

Новото ръководство на „Булгаргаз” ще съди „Газпром” за 400 млн. евро претърпени вреди. Това заяви на брифинг служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Той напомни, че през април 2022 г. руското дружество прекрати доставките на природен газ към българския „Булгаргаз”. „Съгласно предвидените клаузи, които имаме с „Газпром експорт”, първо ще претендираме претенцията към компанията и ще дадем кратък срок за доброволно уреждане на претенцията. Ако това не се случи, ще заведем дело пред Арбитражния съд към Международната промишлена палата в Париж”, каза още ресорният министър, цитиран от Нова тв.

Малинов обясни, че претенциите за 400 млн. евро са на база извършен правен анализ, който значително се е забавил, и финансов анализ за размера на претендираната неустойка, като са ползвани и външни международни кантори за тази цел.

Министърът на енергетиката съобщи още, че "Булгаргаз" е провел търг за доставка на втечнен газ на терминалите в Турция по споразумението с "Боташ". По него 13 компании са заявили интерес, 10 от тях са подали оферти и след извършване на класиране спрямо първоначално обявената методика, доставчик на втечнен природен газ от несанкционни държави за юни ще бъде турската компания "Боташ", каза министърът. Той посочи, че "Боташ" е класирана на първо място от комисията и това е одобрено от Съвета на директорите на "Булгаргаз" по критериите, които са първоначално предвидени относно цена и начин на плащане. В допълнение на това за капацитета, който е резервиран по споразумението, подписано между "Булгаргаз" и "Боташ" в края на 2022 г., турската компания ще направи и отстъпка за цената на резервирания капацитет, която ще доведе до спестяване на разходи за юни от страна на "Булгаргаз" в размер над 11,5 млн. лева, каза Малинов, цитиран от БТА.

Министърът съобщи още, че в рамките на днешния ден мениджмънтът на "Булгаргаз" ще обяви два вида тръжни процедури за продажба на капацитет - този, който няма да бъде използван по споразумението с "Боташ" при равни условия, където всички търговски участници, които проявяват интерес биха могли да подадат своите оферти или отново за този капацитет ще бъде обявен търг за извършване на услуга от страна на "Булгаргаз" за компании или доставчици на втечнен природен газ, които биха желали да доставят природен газ не само за България, но за целия регион.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ