Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ се превърнаха в основен вносител на втечнен газ в ЕС
 
                      През първото тримесечие на 2024 г. САЩ са осигурили почти половината от внесения втечнен природен газ (47,4 на сто) в Европейският съюз(EС), пред Русия (17,7 на сто) и Алжир (9,9 на сто, показват данните на Евростат. Почти половината от тръбния природен газ идва от Норвегия (46,6 на сто). Следва Алжир с 19,7 на сто, пред Русия със 17,3 на сто.
EС е внесъл общо енергийни продукти на стойност 95,5 милиарда евро, което възлиза на общо 183,8 милиона тона. Спрямо същото тримесечие на 2023 г. обаче вносът намалява както в стойност (-26,4 на сто), така и по тегло (-10,4 на сто)., Почти половината от тръбния природен газ идва от Норвегия (46,6 на сто), следвана от Алжир с 19,7 на сто, пред Русия със 17,3 на сто.

Стойността на внесения природен газ в газообразно състояние намалява с 56,8 на сто през първото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на 2023 г., докато обемът намалява с 11,7 на сто. Подобна тенденция се наблюдава при втечнения газ, като вносът показва рязък спад в стойност (-54,1 на сто) и по-умерен спад в обем (-11,4 на сто). Значителното намаление на стойността отразява спадащите цени на природния газ след скока на цените през 2022 г., докато намалението на обема трябва да се разглежда в контекста на плана на ЕС за намаляване, където страните от ЕС се ангажираха да намалят потреблението си на газ с поне 15 на сто .
Както стойността, така и обемът на внесения суров петрол остават стабилни спрямо първото тримесечие на 2023 г. (0,4 на сто увеличение на стойността и 0,9 на сто намаление на обема).
Подобни тенденции се наблюдават и при разглеждане на средномесечните стойности за първото тримесечие на 2024 г. спрямо средномесечните стойности от предходни години. Средномесечната стойност на внесените петролни масла през първото тримесечие на 2024 г. е с 1,8 на сто по-ниска от средномесечната през 2023 г., докато обемът намалява с 1,2 на сто. За разлика от това големи понижения са регистрирани при втечнения природен газ, с 35,9 на сто спад в стойността и 14,5 на сто намаление в обема, и при природния газ в газообразно състояние, с 41,3 на сто спад в стойността и 9,8 на сто намаление в обема.
По-голямата част от вносния петрол в ЕС също се доставя от САЩ (17,1 на сто). На второ място е Норвегия (13,6 на сто), а на трето - Казахстан (10,9 на сто), показват още данните на европейската статистика..
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Nvidia ще достави над 260 000 от най-модерните си чипове с изкуствен интелект на Южна Корея
Компании |В навечерието на Хелоуин: Тиквата може да крие токсични тайни
Любопитно |Въвеждат доброволна военна служба за жените в Гърция
Свят |Последен ден за пренастройване на апаратите в таксита в лева и евро
Политика |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Си Дзинпин призовава азиатските държави да поддържат веригите за доставки стабилни и да работят заедно в „бурните“ времена
Икономика |Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Белгия и Русия си размениха в социалните мрежи заплахи с унищожение
Свят |Лидерите раждат ли се, или се създават?
Лидерство |На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Слънцето ще разсее сутрешните мъгли
България |KoHousing променя правилата на имотния пазар
Икономика | Advertorial |Цените на петрола са се насочили към трети пореден месечен спад
Енергетика |ADVERTORIAL
 
						Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
 
						Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
 
						 
                 
                			   
              	 
                         
                           
                         
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
	                       
                               
                               
                           
                               
                               
                           
                               
                              
Коментари
Няма въведени кометари.