Саудитският енергиен министър: Последните съкращения от Москва и Рияд са знак за сътрудничеството ни с Русия

Саудитският енергиен министър: Последните съкращения от Москва и Рияд са знак за сътрудничеството ни с Русия

Саудитският енергиен министър: Последните съкращения от Москва и Рияд са знак за сътрудничеството ни с Русия

Последният кръг от доброволни съкращения на добива на суров петрол e доказателство за сътрудничеството между водещите производители Русия и Саудитска Арабия. Това заяви саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман ал Сауд, цитиран от Си Ен Би Си.

В понеделник Рияд съобщи, че ще удължи съкращаването на производството от 1 милион барела на ден, което първоначално влезе в сила през юли, до месец август. В същото време Русия съобщи, че намалява износа с 500 хил. барела на ден през следващия месец.

Тези мерки са в допълнение към доброволните съкращения от малко над 1,66 млн. барела на ден, които някои членове на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, първо бяха декларирали през април, след което се съгласиха да удължат до края на 2024 г. по време на министерската среща на коалицията през юни.

За разлика от политическите решения на ОПЕК+ за целия съюз, доброволните съкращения не изискват единодушно одобрение и не е необходимо да се прилагат от всички членове на групата.

В последно време се поставят някои въпроси относно степента, в която Русия ще спази доброволните си ангажименти за намаляване на производството на суров петрол, като се има предвид продължаващата непрозрачност относно потреблението на нейните рафинерии и износа по море – които вече не се приемат в Европа от декември и са пренасочени към Азия. Руската администрация спря публикуването на официална статистика за производството на нефт, природен газ и газов кондензат до април 2024 г., според руската държавна информационна агенция ТАСС.

Прилагането на съкращения на износа, а не на производството, ще позволи на участниците на пазара, които разчитат на независими данни за проследяване от трети страни, за да проверят степента, в която Русия спазва ангажиментите си.

„Това беше доброволно съкращаване, което не им беше наложено. Те ще го направят чрез износа си, защото е по-смислено“, каза Абдулазиз днес.

В предишно интервю през юни с Дан Мърфи от Си Ен Би си саудитският министър на енергетиката каза, че ОПЕК+ може „напълно“ да се довери на Русия.

„Но винаги съм харесвал фразата на президента (Роналд) Рейгън, „Доверявай се, но проверявай“, каза той, подчертавайки ключовата роля на независимите източници при оценката на продукцията. Групата ОПЕК+ взема насоки от седем независими източника, когато проучва съответствието на отделните държави-членки с техните ангажименти за производство.

Говорейки под условията на анонимност, делегат от ОПЕК+ заяви, че отношенията в ОПЕК+ между Москва и Рияд изглеждат добри.

Досега цените на сорта Брент се задържаха малко над прага от 75 долара за барел, привличайки слаба подкрепа от съобщенията за доброволни съкращения, на фона на по-широк фокус върху търсенето и макроикономически опасения относно потенциална глобална рецесия.

Абдулазиз подчерта, че алиансът на производителите ще продължи да подкрепя пазара.

„Ще потворя казаното от (бившия президент на Европейската централна банка Марио) Драги: Ще направим всичко необходимо“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ