Рияд удължава съкращенията на производството на петрол. Москва намалява добива с 500 хил. барела

Рияд удължава съкращенията на производството на петрол. Москва намалява добива с 500 хил. барела

Рияд удължава съкращенията на производството на петрол. Москва намалява добива с 500 хил. барела

Саудитска Арабия ще удължи своето едностранно съкращаване на производството на петрол с един месец, като запази тавана на доставките, въпреки че се очаква пазарът да се затегне. Нейният съюзник от ОПЕК+ Русия също обяви нови ограничения върху износа, предаде Блумбърг.

Намаляването на саудитския добив от 1 млн. барела на ден, което започна този месец и е в допълнение към съществуващите ограничения, договорени от ОПЕК+ ще продължи през август и може да бъде удължено допълнително, според изявление, публикувано от Саудитската държавна информационна агенция Съкращенията ще намалят производството на кралството до около 9 милиона барела на ден - най-ниското ниво от няколко години, жертвайки обемите на продажбите в опит да бъдат вдигнати цените.

Саудитските усилия ще бъдат подпомогнати от Русия, която ще намали износа на петрол с 500 хил. барела на ден през август. Това стана ясно от коментари на вицепремиера Александър Новак, публикувани от неговата пресслужба.

Слабото търсене в Китай ограничи цените на суровия петрол до 75 долара за барел - под нивото, от което Саудитска Арабия се нуждае, за да покрие бюджета си. На този фон удължаването на съкращенията в кралството не беше изненада, като почти всички търговци и анализатори, анкетирани от Блумбърг, прогнозираха такъв резултат.

Очакваше се цените на петрола да се повишат тази година, но вместо това се понижиха поради опасения за глобалната икономика, докато лихвените проценти се покачват. Все още се очаква предлагането да се свие през втората половина, но редица анализатори на Уолстрийт, включително от Goldman Sachs Group Inc. и Morgan Stanley, вече изоставиха прогнозите за връщане на цената на суровия петрол на ниво от 100 долара за барел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ