Президентът пред ЕП в Страсбург: Живеем във времена на студен мир

Президентът пред ЕП в Страсбург: Живеем във времена на студен мир

След Украинската криза, нищо в света не е същото. Казват, че сме навлезли в Нова студена война, но всъщност сме в нова фаза на развитие, във времена на "Студения мир" - мир, защото никой не иска война, но Студен мир", защото виждаме създаване на конфронтация и използване на методи от епохата на Студената война  - пропагандни войни, кибератаки, прокси и хибридна война. Това заяви българският президент Росен Плевнелиев в реч пред Европарламента в Страсбург днес.

В 40-минутно слово на английски език, прекъсвано на няколко пъти от аплодисментите на европейските депутати, той декларира категоричната позиция на България в подкрепа на членството в Европейския съюз и говори за новите кризи, пред които е изправен съюзът и го дестабилизират. 

"Руският президент често говори за нов баланс в света, със сфери на интереси на Великите сили, които трябва да се уважават. Нима сме се запътили към нова Ялтенска конференция? Ако Западът позволи това, ще бъде исторически срам", каза Плевнелиев. По думите му Кремъл се противопоставя на Европа и се опитва да дестабилизира Европейския съюз, като внася недоверие в сърцето на европейския проект.

"Една от кризите, пред които е изправена Европа днес, е това че Русия не подкрепя принципите на международния ред", каза той. "Москва инициира обширна пропагандна операция в Европа, която разпространява съобщения на недоверие. Целта е да се подкопае доверието на хората в Европейския съюз. И това е най-голямата заплаха - да се ерозира доверието на европейците в интеграцията и общата ни съдба, за да се отворят вратите пред призраците от миналото - национализмът, популизмът, Великите сили и сферите на влияние, интересите които надделяват и се противопоставят на принципи и ценности", каза Плевнелиев. "За мен Крим е Украйна, а Украйна е Европа", посочи той.

Президентът призова за възможно най-бързо присъединяване на България към Шенген. "България се доказа като лоялен партньор в добри и трудни времена. Намираме се на най-лесния и най-директен път от кризисните зони към Западна Европа. България защитава външните граници на Европейския съюз по професионален и ефективен начин. Ние следваме правилата на Дъблин и Шенген. Показваме солидарност с бежанците и даваме хуманитарен статут на тези, които отговарят на критериите. България изпълнява всички свои отговорности и задължения като държава членка и към нея трябва да се бъде отнасяно наравно с Шенгенските членки, като тя се присъедини към Шенгенската зона възможно най-бързо, в името на общата европейска политика за сигурност", каза той. 

"България е пример за държава членка със средни размери, която се превърна от периферна страна в държава на фронтовата линия, по отношение на Украйна, Русия, миграцията.", каза още той. 

Президентът цитира Гоце Делчев, който описа като "българският революционер, мечтаел за бъдещ свят, в който нациите никога повече няма да излязат на военното поле, ще се съревновават само в сферите на културата, науката и знанието". Цитира и президента Желю Желев, че демокрацията се лекува само с повече демокрация. "Искам да стане ясно - всички прогнози за провал и дори дезинтеграция на Европейския съюз са погрешни и фашиви!"

Той коментира, че тероризъмът - надвисналата заплаха пред Европа, се ражда когато образованието се провали. "Тероризъмът е във възход и в момента на всяко място по света може да има терористична атака. Никой не е имунизиран и никой не е в безопасност. Изправени сме пред най-лошата ситуация на сигурността след Втората световна война". 

По отношение на икономиката и бизнеса, държавният глава заяви, че Европа не бива да се страхува от новите пазарни феномени като икономиката на споделянето, електронната търговия.

България е горда винаги да е част от европейското решение и реагира по солидарен и отговорен начин. Европа е семейство. Семейството в криза застава заедно. Трябва да се обединим и да разработим общи стратегии, вместо да изграждаме крепости за защита на късогледи национални интереси, подчерта той. 

По-късно, на среща с европейски журналисти в присъствието на Плевнелиев и председателя на ЕП Мартин Шулц стана ясно, че президентът е разговарял с Шулц и други европейски лидери за създаване на нужните предпоставки за отпадане на визите за българи в Канада. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ