Европейската комисия губи по всички обвинения в делото "Pfizergate"

Върховният съд на ЕС отмени решението на Европейската комисия да откаже на вестник „Ню Йорк Таймс“ достъп до съобщенията, разменени между президента Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла, като установи, че изпълнителният орган на ЕС не е успял да обясни правдоподобно защо не притежава текстовете.
След продължителен спор между Европейската комисия и „Ню Йорк Таймс“ относно прозрачността около договорите на Pfizer за ваксина срещу COVID-19, Европейският съд (ЕС) днес постанови, че Комисията „не е дала правдоподобно обяснение, което да оправдае липсата на поисканите документи“, предаде Euronews.
Според Съда Комисията не може просто да твърди, че не притежава поисканите документи; тя трябва да предостави достоверни обяснения, които да позволят както на обществеността, така и на Съда да разберат защо тези документи не могат да бъдат открити.
Съдът на ЕС установи, че вестник „Ню Йорк Таймс“ е представил ясни и последователни доказателства, сочещи за съществуването на текстови съобщения между председателя на Комисията и главния изпълнителен директор на Pfizer относно обществените поръчки на ваксини срещу COVID-19.
„Тези договори бяха напълно безпрецедентни в напълно безпрецедентен контекст“, заяви служител на ЕС преди решението.
Изданието разкри съществуването на съобщенията през 2021 г. в интервю с Бурла, но срещна пречки при искането за достъп до тях. Комисията заяви, че не може да предостави текстовете. През 2021 г. главният изпълнителен директор на Pfizer разказа в интервюто за New York Times за SMS-кореспонденция с Урсула фон дер Лайен, по време на която те изградили „дълбоко доверие“, улеснило сключването на голяма сделка. В същата година ЕС договори закупуването на до 1,8 милиарда дози от ваксината Pfizer-BioNTech срещу COVID-19. В медиите стойността на сделката беше оценявана между 20 и 71 милиарда евро. От разкритията стана ясно още, че фон дер Лайен е провеждала договарянето още преди да са приключили клиничните изпитвания на ваксината.
След многократни неуспешни опити да получи съобщенията, The New York Times отнесе въпроса до Съда на ЕС през януари 2023 г.
Съдът вече е установил, че Комисията не е успяла да изясни адекватно дали поисканите текстови съобщения са били изтрити и ако е така, дали изтриването е станало умишлено или автоматично.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.