Не се страхувайте от "Не зная"!

Не се страхувайте от Не зная!

Колко пъти някой на работа ви е питал дали знаете нещо за даден проект, дали сте запознати с конкретна концепция и дали познавате определен човек? Вероятно сте отговорили с „да“ поне веднъж на някои тези въпрос, когато всъщност не сте знаели за какво става въпрос.

Има няколко причини, поради които хората казват неща, които не знаят. От една страна, в разговорите съществува желание да се сътрудничи с другите. Когато някой въпрос, отговорът по подразбиране, от гледна точка на търсенето на сътрудничество, обикновено е „да“. Освен това, може да се почувствате непълноценни, ако ви липсват знания или осъзнатост, които някой друг има.

Въпреки тези изкушения да преувеличавате това, което знаете, има основателни причини да си признаете, когато ви липсва информацията, за която сте били попитани.

Възможности за менторство

Признаването, че има нещо (или някой), с което не сте запознати, създава уязвимост. Демонстрирали сте потенциална слабост на някой друг. Това обаче също така отваря шанс някой да ви научи на нещо, което не знаете. Повечето колеги биха искали да бъдат полезни и когато са наясно, че имате празнина в знанията си, може би ще са склонни да ви научат.

Тази готовност да признаете невежеството си пред другите ви позволява да бъдете по-честни със себе си. Не можете да започнете да запълвате празнините в знанията си, докато не направите разумен преглед на това какво знаете и какво не знаете. Тази честна оценка ви отваря вратите към уроците, които другите може да имат за вас. Тя може също да ви помогне да разпознаете празнините в разбирането си за проектите, които се случват на работа, и хората, които трябва да познавате. Всичко това вероятно ще ви направи по-ефективни в дългосрочен план.

Изграждане на доверие

Често не искате да изглеждате така, сякаш имате празнина в знанията си, защото вярвате, че това ще намали стойността ви в очите на другите. Но самото твърдение, че знаете нещо или някого, няма голямо влияние върху това как другите хора ви възприемат. Способността ви да използвате знания или да се ангажирате със социалната си мрежа от контакти е това, което осигурява стойност.

Всъщност, готовността да признаете, че не знаете нещо, често увеличава доверието на хората във вас. Когато хората знаят, че сте готови да бъдете искрени, когато нямате знания или връзки, тогава те са по-способни да разчитат на вас за знанията, които твърдите, че имате. Като цяло, признаването на вашите ограничения дава на другите хора повече увереност във вашите способности и вашата работа.

Даване на пример

Истинската учеща се организация е тази, в която хората се стремят да подобрят своите знания и умения. Когато признаете какво не знаете, вие също така отваряте възможност да научите нещо. Това е чудесен пример за хората около вас, когато чуете за нещо ново; признаете, че е ново за вас, и след това научите повече за него.

Този цикъл на признаване на липса на знания и получаване на образование е особено важен за висшите ръководители в една организация. Хората в една организация търсят от лидерите да зададат тона за начина, по който организацията функционира. Когато висшите ръководители се представят като знаещи всичко, тогава те третират пропуските в знанията и уменията като слабост, а не като възможност.

…………

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на „Smart Thinking“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
Тръмп и Путин няма да присъстват на преговорите в Истанбул
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Тайна военна база на САЩ от „студената война“ открита в ледовете на Гренландия
Граничният въглероден данък на ЕС и добрите ESG практики
Как Турция се превърна в гарант за европейската сигурност?