ЕС подготвя капиталов контрол и мита, за да защити санкциите срещу Русия

Брюксел се готви да използва капиталов контрол и тарифи срещу Русия, в случай че Унгария блокира удължаването на икономическите санкции на ЕС, наложени на Москва в отговор на войната ѝ в Украйна.
Европейската комисия е уведомила националните столици, че голяма част от санкциите, включително 200 милиарда евро замразени руски държавни активи, биха могли да бъдат преместени на друга правна основа, за да се заобиколи ветото на Будапеща, предава „Файненшъл таймс“, позовавайки се на петима служители, запознати с текущите дискусии.
Подготовката идва в момент, когато ЕС обеща да поддържа икономически натиск върху Москва на фона на дипломатическите усилия за принуждаване на Русия да се съгласи на предложеното прекратяване на огъня и директни мирни преговори с Украйна. Но Унгария, чийто премиер Виктор Орбан многократно е възразявал против санкциите на ЕС срещу Русия, заплаши да наложи вето върху удължаването на икономическите ограничения, които изтичат в края на юли. Ограниченията включват също забрани за внос и ценови ограничения за сектори като енергетиката.
Разглежданите заобиколни решения биха изисквали само мнозинство от страните от ЕС, за да бъдат удължени санкциите. Капиталовият контрол, който би предотвратил паричния поток към Русия, и търговските мерки, като например мита, са две опции, споменати от комисията през последните седмици, твърдят източниците на „Файненшъл таймс“.
Предишни идеи включваха двустранни национални мерки, които биха позволили на страни като Белгия, където е блокирана по-голямата част от 200-те милиарда евро на Русия, да забранят репатрирането на руски активи.
„Всички сме фокусирани върху План А“, каза един от представителите. „Но има дискусии относно правната основа на алтернативните варианти.“
Будапеща не е повдигнала сериозни възражения срещу нов пакет от санкции срещу Москва, обсъден на среща на всички 27 посланици в понеделник, според трима дипломати, запознати с дискусията. Очаква се 17-ият пакет от мерки, насочени към компании в Китай и другаде, които помагат на Москва да избегне санкции, да бъде подписан в сряда и официално наложен в началото на следващата седмица.
През януари ЕС наложи мита върху руски и беларуски торове – ход, който двама от представителите определиха като пример за това как съществуващите санкции върху друг руски внос могат да бъдат превърнати в търговски мерки.
Европейската комисия обеща да представи правни предложения следващия месец, които биха ѝ позволили да въведе забрана за нови договори за руски газ и спот пазари тази година, както и пълно премахване до 2027 г. Комисията настоя, че това няма да са санкции, но отказа да предостави повече подробности на държавите членки.
Тя също така заяви, че ще предложи тарифи за вноса на обогатен уран като част от усилията за намаляване на зависимостта на ЕС от руски горива.
Някои дипломати от ЕС са загрижени, че забраната за руски газ без санкции би довела до това компаниите да бъдат въвлечени в продължителни съдебни битки и настояват комисията за гаранции, че всички нови мерки ще бъдат правно безупречни.
По време на среща миналата седмица комисията заяви, че е изненадана от „липсата на доверие“ от държавите членки и че има „най-добрите хора“, които работят по правилата, според присъстващ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.