Защо Европа се нуждае от дигитално евро

Защо Европа се нуждае от дигитално евро

„Нашият свят се променя. Дигитализацията трансформира обществото по начини, които само преди десет години трудно бихме могли да си представим. Променя се и начинът, по който извършваме плащания: хората все повече искат да плащат цифрово. Пандемията от COVID-19 ускори тази промяна“. Това пишат членът на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета и заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис в материал, съдържащ предложения, свързани със запазването на парите в брой и с възможното въвеждане на „дигитално евро“.

Централните банки по света сега работят върху допълването на парите в брой с тяхна цифрова версия – т. нар. цифрова валута на централната банка (CBDC).

Панета и Домбровскис посочват, че в еврозоната цифровото евро ще предложи решение за цифрово плащане, което е достъпно за всички, навсякъде, безплатно.

„Кешът остават важен - той все още са предпочитаното средство за извършване на малки плащания в магазина и трансакции от човек на човек. Повечето хора в еврозоната искат да запазят възможността за плащане с банкноти и монети. Ето защо Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) са напълно ангажирани да гарантират, че парите в брой остават напълно приети и налични във всички 20 държави в еврозоната“, обясняват двамата.

Те обаче отбелязват, че използването на пари в брой за плащания намалява в много части на света, включително Европа.

„Тъй като се движим към истинска цифрова икономика, адаптирането на кеша към цифровата ера е логичната следваща стъпка“, добавят Панета и Домбровскис.

По думите им наличието на двете опции – кешово евро и цифрово евро , би означавало, че всеки може да избира как да плаща и никой да не изостава в цифровизацията на плащанията.

„Най-важното е, че това ще предложи на европейците възможността да плащат цифрово в цялата еврозона, от Дъблин до Никозия и от Лисабон до Хелзинки“, отбелязват авторите на материала.

Според тях за потребителите цифровото евро би донесло много практически предимства, като то ще бъде било лесно за използване и няма да включва допълнителни разходи.

„Без значение къде се намират в еврозоната, хората могат да плащат на всеки без допълнително оскъпяване с цифровото си евро, например с помощта на цифров портфейл на телефоните си. Те дори няма да трябва да правят плащания онлайн – плащанията биха могли да се извършват и офлайн“, посочват те.

По думите им защитата на поверителността е жизненоважна характеристика на цифровото евро. „ЕЦБ няма да вижда личните данни на потребителите или техните модели на плащане. Офлайн функционалността също би донесла по-висока степен на поверителност на данните в сравнение с други налични в момента дигитални методи за плащане“, обясняват Панета и Домбровскис.

Цифровото евро също би намалило таксите, свързани с плащанията за потребителите, като насърчи конкуренцията в Европа. В момента две трети от дигиталните плащания на дребно в Европа се обработват от шепа световни компании. Благодарение на по-голямата конкуренция клиентите и търговците ще се възползват от по-евтини услуги.

Авторите на материала посочват, че за банките и другите доставчици на платежни услуги цифровото евро ще действа като трамплин за разработването на нови общоевропейски платежни и финансови услуги, стимулирайки иновациите и улеснявайки конкуренцията с големи, неевропейски финансови и технологични фирми.

„То ще включва предпазни мерки, като ограничения върху сумите, които хората могат да държат, за да се избегне всякакво значително изтичане на депозити от банките. Но потребителите, които желаят да платят повече от зададения лимит, ще могат да го направят, като свържат цифровия си портфейл с банковата си сметка“, посочват те.

Панета и Домбровскис акцентират върху това, че цифрово евро също има големи стратегически предимства.

„Като най-големият единен пазар в света, Европа не може да си позволи да остане пасивна, докато други юрисдикции вървят напред. Ако се позволи по-широко използване на други CBDC за трансгранични плащания, бихме рискували да намалим привлекателността на еврото – в момента втората най-важна валута в света след щатския долар. И еврото може да стане по-изложено на конкуренция от алтернативи като глобалните стабилни монети. В крайна сметка това може да застраши нашия паричен суверенитет и стабилността на европейския финансов сектор”, обясняват те.

„Цифровото евро би подобрило и целостта и безопасността на европейската платежна система във време, когато нарастващото геополитическо напрежение ни прави по-уязвими за атаки срещу нашата критична инфраструктура. Разчитайки на европейската инфраструктура, системата ще бъде по-добре подготвена да издържа на смущения, включително кибератаки и прекъсвания на захранването“, добавят двамата.

Те посочват, че проектът за цифровото евро все още е в начален етап, като днес Европейската комисия представи своето предложение за закон. Тази есен ЕЦБ ще завърши своята фаза на анализ на дизайна и разпространението на цифровото евро. След това ще реши дали да започне подготвителна фаза, за да разгледа разработването и тестването на новата цифрова валута.

„Парите на централната банка са в основата на нашето доверие във всички форми на пари, както и на стабилността и устойчивостта на нашата платежна система. Това е котвата за финансовата система и валутния съюз на Европа. Дигиталното евро би запазило ролята на парите на централната банка, защото каквато и форма да приеме – кешова или цифрова, еврото ще си остане евро“, пишат Панета и Домбровскис.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ