ЕЦБ понижи лихвите за седми пореден път

Икономика

Европейската централна банка отново понижи лихвените проценти с 25 базисни пункта, тъй като сътресенията в глобалната търговия създадоха широка несигурност и предизвикаха опасения за икономическия растеж на еврозоната, пише Си Ен Би Си.

С това намаление депозитната лихва падна от 2,5% на 2,25%. По време на върховото си ниво в средата на 2023 г. тя бе 4%.

Лихвата по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, вече е на равнище от 2,4%, докато лихвата по пределното кредитно улеснение става 2,65%.

Налагането на множество мита върху вноса в САЩ през последните седмици се разглежда широко от анализатори и икономисти като основна причина ЕЦБ да намали лихвените проценти. Въпреки че много от първоначалните мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, както и ответните мерки срещу тях, бяха замразени, отменени или облекчени, страховете за това как те биха могли да повлияят на икономическия растеж остават на преден план.

В своята декларация ЕЦБ посочи, че „перспективите за растеж са се влошили поради нарастващото търговско напрежение“.

„Повишената несигурност вероятно ще намали доверието сред домакинствата и фирмите, а неблагоприятният и нестабилен пазарен отговор на търговското напрежение вероятно ще има затягащо въздействие върху условията на финансиране”, добавят от централната банка.

В четвъртък ЕЦБ също заяви, че „процесът на дезинфлация върви добре“.

„Повечето мерки за базовата инфлация предполагат, че инфлацията ще се установи около средносрочната цел Управителния съвет от 2% на устойчива основа“.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Новата система за влизане в ЕС окончателно влиза в сила от днес
Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
Зеленски: Ремонтът на петролопровода „Дружба“ ще бъде завършен тази пролет
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Министър Найденов: АПИ дава по 2 млн. на месец за държавна пътна помощ
Полицията със спецакция за безопасността на движение по пътищата по празниците
КНСБ: Великденската трапеза у нас тази година е по-скъпа с около 11%
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори