Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|НСИ: Брутният вътрешен продукт на България се е увеличил с 3,9 на сто за година

Реалният растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на България е 3,9 на сто през 2022 г. спрямо година по-рано. Това показват актуализирани данни за БВП на Националния статистически институт, което е с 0,5 процентни пункта повече, в сравнение с 3,4 на сто според предварителните данни, където БВП е получен само като сума от тримесечни данни.
През 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на България възлиза на 167,809 млрд. лв. според актуализираните данни, или с 2,425 млрд. лв. повече, в сравнение с номиналния стойностен обем от 165,384 млрд. лв. съгласно предварителните данни.
Актуализираните годишни данни за БВП за 2022 г. са разработени с данни от годишните изчерпателни статистически изследвания, както и въз основа на актуализирана административна информация, посочват от НСИ.
За 2022 г. БВП достига номинален стойностен обем от 167 809 млн. лева. Брутната добавена стойност възлиза на 149 164 млн. лева. Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 4,8 процентни пункта до 28,6 на сто. Относителния дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е 4,4 на сто, което е намаление с 0,6 процентни пункта спрямо 2021 година. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сектора на услугите, също намалява до 67 на сто през 2022 г. при 71,2 на сто през 2021 година, показват още данните на статистиката, цитирани от БТА.
Реалният растеж на БВП е 3,9 на сто спрямо 2021 година. Брутната добавена стойност в икономиката нараства с 5,3 на сто на годишна база. По-конкретно, през 2022 г. растежът се определя от регистрираното увеличение при:
• Добивна промишленост; преработваща промишленост; производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива; доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване - увеличение с 13,1 на сто;
• Финансови и застрахователни дейности - повишение с 8 на сто;
• Държавно управление; образование; хуманно здравеопазване и социална работа - нарастване със 7 на сто;
• Строителство - повишение с 5,4 на сто;
• Професионални дейности и научни изследвания, административни и спомагателни дейности - нарастване с 5 на сто;
• Операции с недвижими имоти - увеличение с 4,1 на сто;
• Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения - повишение с 1,6 на сто;
• Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство - увеличение с 0,9 на сто;
• Култура, спорт и развлечения; други дейности - нарастване с 0,4 на сто.
Спад с 4,4 на сто на годишна база е регистриран в Селско, горско и рибно стопанство.
През 2022 г. за крайно потребление са изразходвани 76,4 на сто от БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 17,1 на сто от БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.
По отношение на компонентите на крайното използване влияние за реалния растеж на БВП има крайното потребление с увеличение от 4,2 на сто и бруто образуване на основен капитал - с 6,5 на сто. През 2022 г. износът на стоки и услуги бележи ръст с 11,6 на сто, а вносът на стоки и услуги - с 15 на сто в сравнение с 2021 година, уточняват от НСИ.
През втората половина на октомври 2022 г., когато НСИ излезе с ревизирани данни на БВП през 2021 г., икономическият ръст на страната беше 7,6 на сто спрямо 2020 г., докато предварителните данни от началото на март 2022 г. сочиха ръст от 4,2 на сто, сочи справка в НСИ. През 2021 г. БВП на България възлизаше на 139,012 млрд. лева по ревизирани данни, а по предварителни беше 132,744 млрд. лева.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ВСС отказа да пита парламента за мандата на и.ф. главен прокурор
България |Европейските фондови борси се оцветиха в зелено*
Финанси |Великобритания е изпратила екипи по гранична сигурност в страните от Западните Балкани
Свят |Любомир Дацов за бюджета: Беше тупана топката, за да не се покаже политическото напрежение
Финанси |Проблем: Япония отчете рекорден брой смъртоносни атаки на мечки срещу хора
Свят |Москва предаде на САЩ 350 страници документи за убийството на президента Джон Кенеди
Свят |Ризантела: Орхидеята, която цъфти под земята
Любопитно |Тръмп: Израел може да поднови боевете в Газа, ако "Хамас" не спази споразумението за прекратяване на огъня
Свят |Защо автоматизацията с чатботове е ключът към успеха на вашия бизнес: Преглед на възможностите и ролята на AI-Masters агенцията
Технологии | Advertorial |Свръхзареден витамин K може да помогне на мозъка да се самолекува
Наука и Здраве |Времето: Остава облачно, сутринта и с мъгли
България |Палестинската автономия започва кампания в Европа за признаване на палестинската държава
Свят |Палеонтолози откриха най-дългата пътека за разходки на динозаврите
Любопитно |ADVERTORIAL

Защо автоматизацията с чатботове е ключът към успеха на вашия бизнес: Преглед на възможностите и ролята на AI-Masters агенцията

GROHE Dice: когато дизайнът срещне DIY и превърне ремонта на банята в бизнес казус с бърза възвръщаемост

Коментари
Няма въведени кометари.