Швейцарската национална банка изненада с понижение на лихвите, изпреварвайки ЕЦБ и Фед

Швейцарската национална банка изненада с понижение на лихвите, изпреварвайки ЕЦБ и Фед

Швейцарската национална банка (ШНБ) понижи основния си лихвен процент с 25 базисни пункта, предприемайки подобен ход месеци преди останалите водещи централни банки, тъй като членовете на регулатора се опитват да предотвратят поскъпване на швейцарския франк, пише Блумбърг.

Длъжностни лица в Цюрих понижиха основната лихва до 1,5% в първото подобно намаление след отшумяването на пандемията от централна банка, емитираща една от 10-те най-търгувани валути в света. Макар че някои инвеститори залагаха на такъв ход, повечето икономисти прогнозираха, че лихвите ще останат по-високи поне до юни.

„Облекчаването на паричната политика стана възможно, защото борбата с инфлацията през последните 2 години и половина беше ефективна“, заявиха централни банкери, водени от дългогодишният президент на институцията Томас Джордан

Ходът на ШНБ предвещава възможно разхлабване на паричната политика по-късно тази година от страна на Федералния резерв и Европейската централна банка, премахвайки възходящия натиск върху франка и намалявайки необходимостта служителите да прибягват до интервенции, които биха могли допълнително да увеличат и без това големия баланс на централната банка.

Действайки сега, Джордан и колегите му избягват перспективата да чакат глобални им партньори да действат първи. Тримесечният календар на ШНБ включва наполовина по-малко планирани съобщения от Фед и ЕЦБ, а следващото решение на ШНБ за лихвите през юни идва след това на двете централни банки.

Решението на Швейцарската национална банка следва това на Федералния резерв в сряда да се придържа към перспективата си за три намаления на лихвените проценти тази година. По-късно в четвъртък централните банки в Норвегия и след това в Обединеното кралство вероятно също ще запазят лихвите си без промяна.

Инфлацията в Швейцария беше значително по-слаба от очакваното и постоянната сила на франка подкрепи аргументите за намаление. Но покачващите се наеми и заплати, както и устойчивата икономика, бяха считани за причини да не се бърза с разхлабване на паричната политика.

„Вече няколко месеца инфлацията е отново под 2% и следователно в диапазона, който ШНБ приравнява на ценова стабилност“, посочиха от централната банка. „Според новата прогноза е вероятно инфлацията също да остане в този диапазон през следващите няколко години.“

Въпреки че решението предотвратява възникването на възходящ натиск върху франка, валутата вече беше обект на мечи настроения.

До 2022 г. силата на популярната валута-убежище беше толкова тревожна за длъжностните лица, че те приспособиха цялата си парична политика към отслабването ѝ чрез интервенции.

Централните банкери са готови отново да използват подобни тактики, дори ако това означава използване на баланса на централната банка, чийто размер ОИСР миналата седмица определи като уязвим към големи загуби.

ШНБ подчертава, че е „готова да бъде активна на валутния пазар, ако е необходимо“, запазвайки същата формулировка от последното си решение за лихвите.

Въпреки че централната банка подкрепи своята валута, като я изкупува до последното тримесечие на миналата година, анализаторите очакват ШНБ да е спряла тези интервенции, тъй като франкът достигна исторически връх спрямо еврото през последните дни на 2023 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ