Законът за намаляване на инфлацията в САЩ хвана Европа неподготвена, сега тя трябва да наваксва

Законът за намаляване на инфлацията в САЩ хвана Европа неподготвена, сега тя трябва да наваксва

Европейският съюз работи по създаването на програма, която да съперничи на безпрецедентните климатични субсидии на администрацията на президента Джо Байдън. Планът обаче ще се сблъска с два ключови проблема, пише Силвия Амаро за Си Ен Би Си.

ЕС дълго време призоваваше Съединените щати да бъдат по-активни в политиката за климата, като в крайна сметка Байдън предприе мерки с така наречения Закон за намаляване на инфлацията (IRA). Законът предоставя субсидии за производителите на електрически превозни средства, батерии и други зелени технологии, при условие че те са произведени в САЩ. Тези субсидии предизвикаха недоволство в Европа и опасения, че те ще направят европейските компании неконкурентоспособни. Брюксел сега обмисля своя отговор.

„В САЩ законодателството не минава за една нощ“, каза пред Си Ен Би Си Емре Пекер, директор на консултантската група Eurasia, като добави, че ЕС е можел да действа по-бързо.

„ЕС беше заспал зад волана... с 28 представителства във Вашингтон, европейците можеха да направят повече, за да противодействат на IRA преди приемането й“, каза още той.

Законът за намаляване на инфлацията в САЩ, наричан още IRA, беше одобрен от законодателите на през август и включва рекордните 369 млрд. долара разходи за климатични и енергийни политики.

Наред с други аспекти, той предоставя данъчни кредити на потребителите, които купуват електрически автомобили, произведени в Северна Америка - това автоматично може да направи европейските електромобили по-малко привлекателни за купувачите, тъй като е вероятно да бъдат по-скъпи.

Някои европейски фирми наскоро обявиха инвестиционни планове в САЩ, за да се възползват от очакваното нарастване на търсенето. Други биха могли да последват примера им.

„Volkswagen има амбициозни цели за региона на Северна Америка. Сега имаме уникален шанс да растем печелившо и да развиваме електричество в САЩ“, каза говорител на германската компания, Си Ен Би Си.

Италианска енергийна фирма Enel концентрира 85% от своите 37 милиарда евро (40,2 милиарда долара) инвестиции между 2023 и 2025 г. в Италия, Испания и САЩ.

„По-конкретно във връзка с политиките за обществена подкрепа, IRA включва безпрецедентни мерки за екологични технологии и смятаме, че може да действа като стимул за ЕС да продължи напред в тази посока, за да подкрепи значително увеличаване на възобновяемите технологии, които са ключови за енергийната независимост на нашия континент“, каза говорител на компанията пред Си Ен Би Си.

Луиза Сантос, заместник-директор на BusinessEurope, група от бизнес федерации, каза пред медията, че „все още е рано да се каже кой къде ще инвестира“. „Но е много ясно, че някои компании ще инвестират в САЩ във всеки случай“, добави тя, споменавайки очаквания скок на инвестициите към САЩ – за сметка на Европа.

Повече инвестиции

Европейските служители в момента обмислят облекчаване на правилата за държавна помощ, така че правителствата да имат повече възможности за финансова подкрепа на ключови компании и сектори. Европейската трябва да представи предложение в това направление през следващите седмици.

Това решение обаче може да не е идеално. Държавите с по-големи бюджети ще могат да разпределят повече средства от по-бедните нации, което поставя под риск целостта на единния пазар на ЕС, в рамките на който стоки и хора се движат свободно.

Белгийският премиер Александър де Кроо каза пред Си Ен Би си, че увеличаване на държавната помощ „не е добър отговор“.

„В Европа има равни условия. Белгия е малък пазар, много отворена икономика,  докато Германия е голям пазар. Ако това се превърне в надпревара кой има най-дълбок джоб, всички ще загубим и това ще доведе до война за субсидии със Съединените щати“, каза де Кроо по-рано този месец.

Няколко други експерти също изразиха опасения относно облекчаването на правилата за държавна помощ. Бившият италиански премиер Марио Монти каза пред „Политико“, че това е „опасен“ подход.

„Не всички държави-членки имат еднакво фискално пространство за държавна помощ. Това е факт. И риск за целостта на Европа“, посочва в писмо, публикувано миналия месец и видяно от Си Ен Би Си, еврокомисарят Маргрете Вестагер, която отговаря за защитата на конкуренцията.

Бавна реакция

В допълнение към предизвикателствата с облекчаването на правилата за държавна помощ, постигането на напредък в кратък срок е трудно.

Европейските служители ще обсъдят и ще решат как да предоставят повече зелени стимули в средносрочен и дългосрочен план. От една страна, някои твърдят, че настоящите европейски инвестиционни програми трябва да бъдат преразпределени към тези субсидии. Други обаче са на мнение, че блокът ще трябва да събере свежи пари, за да реализира такъв огромен проект.

Тези разминавания вероятно ще предизвикат задълбочени дискусии, които може да се проточат с времето.

Паоло Джентилони, европейският комисар по икономиката, каза във вторник в Берлин, че на масата има „различни гледни точки“.

„Но аз съм доволен, че има ясно намерение да участваме в тази дискусия“, каза той след разговори с германския министър на финансите Кристиан Линднер, който по-рано заяви, че няма да подкрепи нови публични заеми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ