ЕС не очаква Байдън да направи „приятелски" промени в Закона за намаляване на инфлацията

ЕС не очаква Байдън да направи „приятелски промени в Закона за намаляване на инфлацията

Европейският съюз гледа със скептицизъм на възможността САЩ да направят някакви значими промени в плана за зелени инвестиции на стойност 370 милиарда долара, който според блока несправедливо субсидира американски компании, пише Блумбърг.

Въпреки че американският президент Джо Байдън каза миналия месец, че вижда „място за корекции“ в Закона за намаляване на инфлацията, „за да улесни участието на европейските страни“, САЩ досега предлагалат данъчни кредити само за търговски електрически превозни средства, които служители на ЕС разглеждат като недостатъчна мярка, казват запознати източници.

САЩ са пренебрегнали повечето от опасенията и предложенията на блока за това как да направят Закона за намаляване, който предлага данъчни стимули за артикули и части, произведени в САЩ, по-малко дискриминационна срещу европейските фирми.

Лидерите на ЕС ще се срещнат в Брюксел следващия месец, за да обсъдят реакцията на ЕС към закона, известен като IRA, като някои предлагат въвеждането на закон „Купувай европейско“, който да помогне за укрепването на местните компании. Блокът заяви, че може да подаде жалба срещу САЩ в Световната търговска организация заради IRA - перспектива, която може да подкопае трансатлантическото единство в разгара на войната на Русия в Украйна.

„Алармите звънят“

Белгийският премиер Александър Де Кроо обвини САЩ, че се опитват да привлекат зелени индустрии отвъд Атлантика.

„Те се обаждат на белгийски фирми, германски фирми по много агресивен начин, за да кажат: „Не инвестирайте в Европа, ние имаме нещо по-добро“, каза Де Кроо в Брюксел във вторник. „Това е нещо, за което трябва да започнат да звънят алармите“, добави той.

Миналата седмица Байдън каза на кабинета си, че иска администрацията му да продължи напред с прилагането на подписаната от него политика за климата такава, каквато е, но неговите помощници казват, че все още обсъждат тълкуването на закона, твърдят източници.

С малка надежда за промени в IRA, ЕС се фокусира върху това как да отговори на закона.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разкри миналия месец първоначален план, който ще даде на държавите от ЕС повече свобода да инвестират в собствените си компании и ще пренасочи съществуващите пари на ЕС към фирми в нужда. Но лидерите ще трябва да обсъдят докъде да се простира тази помощ и дали да включва нови пари.

Еко технологии

Отговорът на ЕС може също да включва Европейски закон за чисти технологии, както и подкрепа за заеми от Европейската инвестиционна банка и други методи за повишаване на конкурентоспособността. През лятото комисията ще предложи и т. нар „Фонд за суверенитет“.

Някои в ЕС се надяват на повече отстъпки за суровини и батерии от САЩ през март, като двете страни са се съгласили да създадат група, която да координира прозрачността на субсидиите, казват източниците.

Разговорите със САЩ за намиране на приятелски решения продължават чрез специална работна група и служителите се стремят да избегнат търговския конфликт и надпреварата за субсидии. Очакванията обаче не са големи, тъй като „купувайте американско“ е в основата на новия закон и нито Конгресът, нито администрацията на Байдън изглеждат готови да се отклонят от това по някакъв смислен начин, добавят те.

Франция вече предложи субсидии за укрепване на националната си индустрия, докато еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон обикаля столиците на страните от  ЕС, за да популяризира Европейския закон за чисти технологии.

Някои страни в блока са загрижени, че отпускането на повече субсидии ще постави Европа в надпревара до дъното със САЩ и може да изкриви единния пазар, пренасочвайки инвестициите от по-малките нации към по-големите държави-членки. Германия и Франция издадоха съвместно предложение, призовавайки правителството във Вашингтон да предостави на Европа същите изключения, на които се ползват нации, които имат споразумения за свободна търговия със САЩ, като Канада и Мексико.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ