Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Жилищното строителство се активизира, административните сгради – в застой

През първото тримесечие на 2025 г. българският строителен сектор отчита динамични, но разнопосочни тенденции, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Докато жилищното строителство продължава да се активизира, строежът на административни сгради остава на заден план, а секторът на останалите видове сгради бележи увеличение на застроената площ въпреки лек спад в броя на проектите.
Ръст в разрешителните за нови жилищни сгради
Издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради се увеличават с 8,8% спрямо предходното тримесечие. Увеличение има и при броя на жилищата в тях – с 7,3%, а разгънатата им застроена площ нараства с впечатляващите 18%. На годишна база ръстът е още по-ясно изразен – с 14,3% повече разрешителни спрямо първото тримесечие на 2024 г.
Жилищното строителство най-активно в Пловдив и София
Най-голям брой разрешителни са издадени в Пловдив (368), София (столица) (349), София-област (228), Варна (199) и Бургас (126). Столицата обаче води по брой планирани жилища – над 3000, следвана от Пловдив с почти 2500.
Спад в административното строителство
За разлика от жилищния сегмент, административните сгради продължават да отстъпват. Издадените разрешителни са с 20% по-малко спрямо края на 2024 г., а разгънатата им застроена площ се срива с цели 89,3%. На годишна база спадът е още по-сериозен – броят на разрешителните намалява с 55,6%, а площта – с 93,7%.
Започнато строителство: по-малко нови жилища, но повече площ при други сгради
Започнатите жилищни сгради през първото тримесечие са със 7% по-малко спрямо края на 2024 г., а броят на жилищата в тях се свива с цели 29,2%. В същото време обаче започнатите административни сгради бележат ръст от 50%, а тяхната разгъната застроена площ – с 15,3%.
Най-отчетливата тенденция е при другите видове сгради, където броят на започнатите проекти спада с 4%, но разгънатата им площ нараства с впечатляващите 53,9%. На годишна база започнатите други сгради също бележат ръст от 4,7%, а площта – с 46,5%.
Жилищният сектор остава двигателят на строителството
Данните за първото тримесечие на 2025 г. ясно очертават жилищното строителство като основен двигател на строителния сектор, докато административните сгради регистрират траен спад. В същото време проектите за други видове сгради се развиват устойчиво, с по-малко на брой, но по-големи като площ.
Очакванията са динамиката в жилищния сектор да се запази и през следващите месеци, особено в големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас, докато административното строителство остава в сянка на фона на все още несигурната икономическа среда и отложени инвестиционни решения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.