Samsung изостава в надпреварата за чипове с изкуствен интелект

Икономика

Компанията Samsung Electronics продължава да се бори да отговори на нарастващото търсене на усъвършенствани чипове с изкуствен интелект, докато съперникът му SK Hynix вече засили позицията си на пазара. Това съобщава бизнес изданието Nikkei Asia.

През второто тримесечие на тази година, приключило през юни, звеното за чипове на Samsung Electronics отчете оперативна печалба от 4,7 милиарда долара, значително по-висока от загубата, понесена през предходното тримесечие. Акциите на компанията скочиха с 3,6% след новината, което предполага, че пазарът се е успокоил, след като беше отбелязано възстановяване на производството на чипове на Samsung.

Въпреки това компанията SK Hynix от своя страна показа значителен ръст на оперативната печалба за април-юни, значително надхвърляйки същите периоди през 2021 г. и 2022 г., причинени от повишеното търсене на персонални компютри поради пандемията.

Samsung Electronics все още не е достигнал нивото на използване на капацитета, наблюдавано през първата половина на 2022 г., поради изоставане от SK Hynix в разработването и производството на памет с висока честотна лента (HBM), използвана за приложения с изкуствен интелект.

HBM - чипове, които комбинират множество DRAM модули, предлагат по-висока производителност и по-ниска консумация на енергия от други видове чипове памет, което ги прави идеални за сървъри с изкуствен интелект. SK Hynix контролира по-голямата част от пазара на HBM, докато Samsung е на второ място.

Samsung Electronics все още чака одобрение от Nvidia за своите продукти HBM3E, чието масово производство беше отложено поради проблеми с технологията в началото на разработката.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността