7 абсурдни трика, които използваме, за да изглеждаме умни
Никой не обича да се чувства на по-ниско интелектуално стъпало от околните. Всъщност, понякога толкова се притесняваме да не ни помислят за глупави, че стигаме абсурдно далеч в опитите си да убедим всички, че сме умни.
Затова изданието Business Insider е попиталото потребителите на сайта за въпроси и отговори Quora, “Кои са най-често използваните трикове, до които глупавите хора прибягват, за да изглеждат интелигентни?“ Вижте някои от най-популярните отговори:
1. Използват софистициран език ;)
Изкушаващо е да „овкусите“ езика си с думи от изпита SAT, за да изглеждате умни и образовани. Именно това правят много хора, смята потребителят на Quora Бил МакГоуън.
За жалост, казва той, „употребата на неясни и сложни думи е като 'Руска рулетка' – има опасност да използвате някоя (дума) в неправилен контекст и да се издадете“.
Освен това, проучвания сочат, че най-ефективният начин да впечатлите хората с интелекта си е като говорите колкото се може по-просто и разбираемо.
2. Изказват мнение за (почти) всичко
Ключът към това, да изглеждате сякаш наистина знаете за какво говорите, е да „имате мнение за 8 от 10-те обсъждани теми“, смята Сид Джаин. Този трик обаче също крие рискове. „Ако имате мнение за всичко, ще привличате внимание, а всяка стъпка в неправилната посока ще застраши всички други изказани от вас гледища“.
Има логика – според експерти, умението да признавате, че не знаете нещо, е сигурен начин да изглеждате умни на работното място.
3. Запазват мълчание
Мнозина потребители споменават стратегическото мълчание, или както го нарича Лилиан Ражи, „старата теория, че колкото по-малко говорим, толкова по-умни си мислим, че сме“.
Една теза гласи, че умните хора са твърде заети с мислене и наблюдение, за да допринесат за дискусията.
4. Държат много книги в офиса
Мнозина смятат, че могат да създадат впечатление за висок интелект и любознателност, складирайки тонове книги в офиса си или у дома, казва Мартин Тома. Това обаче не значи, че са ги прочели.
А в случай че решат да прелистят страниците на някое от внушителните четива, със сигурност ще останат приятно изненадани от ефекта. Според проучвания, четенето на художествена литература ни прави поне по-състрадателни.
5. Говорят с фалшив чужд акцент
Този трик споменаха няколко потребители.
„Говоренето с британски акцент ми върши страхотна работа от 10 години насам“, пише Кени Маден (явно, той не живее във Великобритания.)
Междувременно, според изследвания, има известна логика в идеята, че хората от определени географски ширини изглеждат по-интелигентни. Едно американско проучване след 10-годишни деца разкрива, че малчуганите възприемат говорещите със северняшки акценти като по-умни, а говорещите с южняшки – като по-любезни.
6. Използват статистики и графики, за да илюстрират аргументите си
Майк Лаурсен е забелязал, че много потребители на Quora цитират статистики, когато се стремят да изглеждат умни. Дори повече – те опитват да направят „съмнителните числа и таблици по-впечатляващи, добавяйки графики и диаграми“.
Интересно, според изследвания, графиките играят важна роля в убеждаването на околните в нашия аргумент – просто защото изглеждат „научни“.
7. Фукат се с броя прочетени книги
Очевидно опитите да изглеждат като книжни плъхове са характерни за кандидат-гениите.
Маришка Ръсел казва, че някои хора се фукат с „големия брой книги, които са прочели, без обаче да са вникнали в съдържанието или да прилагат прочетеното в живота“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.