Венера в Слънцето ще се вижда и от България

Венера в Слънцето ще се вижда и от България

На 6 юни 2012 г. сряда, при добри метеорологични условия, от територията на България ще може да се наблюдава преминаването на планетата Венера пред диска на Слънцето. Явлението започва на 6 юни в 1:09 през нощта, но в България ще може да се наблюдава едва след изгрева на Слънцето (в 5:29 за Варна и в 5:49 за София), съобщиха от БАН.

По време на пасажа в продължение на около 2 часа ще се вижда как планетата Венера бавно преминава пред диска на Слънцето. В 7:38 (за София) е т.нар. трети контакт, когато дисковете на Венера и Слънцето ще се допрат вътрешно и планетата ще започне да „излиза” от Слънчевия диск. Явлението ще приключи, когато планетата напусне изцяло диска на Слънцето в 7:55 (за София).

Видимият диаметър на Венера по време на пасажа ще е около една ъглова минута, което означава, че тя ще може да се наблюдава и с просто око като малка черна точка по диска на Слънцето. Поради яркостта на Слънцето и произтичащата от това реална опасност от увреждане на зрението, наблюденията трябва да се извършват задължително с предпазен филтър – примерно очила за наблюдаване на слънчево затъмнение с черен полимер номер или обективен слънчев филтър Mylar (при наблюдение с оптични уреди – телескоп).

Явлението „пасаж на Венера пред диска на Слънцето” се наблюдава през 8, 105,5, 8, 121,5, 8, 105,5 и т.н. години. Поради тази особена цикличност следващият пасаж на Венера ще е на 11 декември 2117 година, а следващият, видим от територията на България на 8 декември 2125 г. Ето защо пасажът на 6 юни ще е едно уникално явление, за което си струва да станем рано и да го наблюдаваме поради реалната възможност да пропуснем следващия.

По време на пасажа с помощта на телескоп може да бъде забелязана и атмосферата на Венера, като размит ореол около диска ѝ. Интересно е също и явлението „ефект на черната капка”, което ще може да се наблюдава само с телескоп около моментите на „излизане” на планетата от диска на Слънцето.

Макар да е по-малко зрелищно от слънчево затъмнение, преминаването на Венера е много по-богато на информация за учените. От няколко века преминаването на Венера пред Слънцето е истинско събитие за астрономите и тази година изключение от правилото няма да има.

Преминаванията на Венера стават по двойки с разлика от 8 години в интервал от повече от век.

След като германският математик Йоханес Кеплер предсказва явлението, едва пет преминавания на Звездата на овчаря са били изучавани от западните астрономи през 1639, 1761, 1769 и 1874, като последното е било през 1882 г.

През века на Просвещението (от края на XVII до началото на XIX век) заради подреждането на Венера пред Слънцето години предварително са били организирани скъпи морски експедиции в Индийския океан и Пасифика. Това явление е било особено важно за тогавашните астрономи, тъй като позволявало чрез тригонометрията да се изчисли разстоянието от Земята до Слънцето. Макар днес тази "астрономическа единици" да е известна (приблизително 149 597 870 км) и да може лесно да се изчисли с помощта на спътници, тогава е било невъзможно тя да се установи пряко, без да се използва небесно "тяло" като Венера.

При преминаването на Венера през 2004 г. благодарение на техническия напредък (GPS, хронометри) учените получиха много по-точни резултати, отколкото на астрономите в миналото. Сега учените ще могат да изучават атмосферата на планетата, което по-специално ще им даде база за сравнение с атмосферата на потенциално годните за живот екзопланети. За целта ще бъдат използвани големите съвременни телескопи, както и европейската сонда "Венера Експрес", телескопът "Хабъл" и различните спътници.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Фразите, които разкриват липса на емоционална интелигентност
Бизнесът поиска спешни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия
За първи път в историята: Двама американски туристи излязоха в открития космос
Останки от натоварени с експлозиви нацистки кораби изплуваха в сръбския участък на р. Дунав
На днешната дата, 12 септември. Рождениците днес
Димитър Радев: Новите мерки при ипотечните кредити имат за цел овладяване на експанзията, а не стагнация
Динамична мотивация
Кремъл заплаши с "подходящ отговор" ако САЩ позволят на Киев атаки с ATACMS