Научен пробив прави възможно създаването на универсална ваксина срещу грип

Научен пробив прави възможно създаването на универсална ваксина срещу грип

Учени от Австралия и Китай са открили как клетките на имунната система запомнят различните щамове на вируса на грипа. Научният пробив е крачка напред към създаването на ваксина, която имунизира срещу всички видове грип, пише The Telegraph.

Изследвайки пациенти, заразени със смъртоносния птичи грип в Китай през 2013 година, учени от Мелбърнския университет и Университета Фудан в Шанхай са открили как “армията” от атакуващи Т-клетки запомнят различните мутации на вируса и ги унищожават. Откритието, публикувано в журнала Nature Communications, може да доведе до нова технология за разработване на универсални ваксини.

Пробивът е направен при анализ на пациенти, заразени с H7N9, особено опасна форма на птичия грип, пренесен у хората, когато възрастен мъж купува пиле от пазара за птици в Шанхай. “Никога не сме виждали нещо подобно на H7N9”, казва Катерине Кедзиерска от Мелбърнския университет, която е един от авторите на проучването. От 602-ма души, инфектирани с H7N9, 38 процента са починали, а почти всички са били приети в болница с тежка пневмония и остри респираторни проблеми. Кедзиерска добавя, че за щастие вирусът е бил ограничен, но “ние знаехме, че трябва да се изправим лице в лице с потенциална пандемия, която може да убие милиони души по целия свят, ако вирусът започне да се разпространява между хората.”

След като са събрали проби от заразени с H7N9 пациенти, изследователите са установили, че хората, които не могат да произведат разрушаващите вируса Т-клетки CD+8, умират. Наблюдението е помогнало на екипа да разбере как T-клетките се справят с нови вируси, а именно като запазват “спомени” за видовете вируси, с които са се сблъсквали, пише „Фокус”. Откритието ще даде възможност за разработване на базирана на T-клетки ваксина, която не се прицелва в определен щам на вируса, а осигурява универсална защита. Изследването може да помогне на лекарите и за извършване на ранна оценка на реакцията на имунната система на пациенти спрямо различни вируси, което би могло да е животоспасяващо.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%