Кирил Петков: КПК трябва да направи пълно разследване по казуса с Гайтански

Кирил Петков: КПК трябва да направи пълно разследване по казуса с Гайтански

През вчерашния ден обискираха имоти на Румен Гайтански - Вълка. Комисията за противодействие на корупцията (КПК) провежда акция във връзка с неправомерно усвоен кредит от Българската банка за развитие (ББР). Става дума за близо 150 млн. лв., дадени на фирма, свързана с Вълка.

От кулоарите на парламента Кирил Петков отговори на обвиненията на служебната власт, че назначеното от него ръководство на държавната банка е бездействало в продължение на година. „Чадърът, който закриляше Румен Гайтански - Вълка и Стоян Мавродиев в последните години, се вдигна. Двамата са избягали от държавата”, заяви съпредседателят на ПП.

„Преди три години, през третия ми ден като министър на икономиката, излязох и оповестих, че осем фирми са взели 1 млрд. лева. Следващият месец беше една битка, в която се опитвахме да сменим надзора на банката и управителния съвет, и успяхме. В края на този период, още през 2021 г., цялата документация по този кредит отиде в прокуратурата. Тези 150 млн. лева са дадени на адвоката на Румен Гайтански, който купува фирмата му”, заяви в ефира на Нова телевизия Кирил Петков.

По негови думи големият въпрос към КПК е защо се разследват 150 млн. лева на Гайтански, но не и 150 млн. лева, които са дадени като кредит на „Булгартабак”.

„В „Булгартабак” има обезпечение единствено на хартия. И този кредит в момента не се обслужва. Те са се съгласили да дадат обезпеченията, вместо да си платят кредита. След определен период ще видим, че и „Булгартабак” ще е откраднала някакви пари от държавата”, посочи още Петков.

Той каза още, че има селективно използване на КПК, тъй като 150 млн. лева е сума, с която може да се изградят 30 нови детски градини в страната. Петков е на мнение, че КПК трябва да направи пълно разследване по случая и допълни, че ПП-ДБ се бори за това в държавата да има поне един орган, който да провежда разследвания.

По думите на Петков, прокуратурата е една затворена система. „30 години тя се самовъзпроизвежда – едни прокурори дават път на следващите и 30 години нямаме правосъдие и справедливост. Промяната в Конституцията е начинът това да се промени. Ние се опитахме да го оправим, но имаше още един вратар – Конституционният съд, който върна топката”, посочи още Петков.

Съпредседателят на ПП обясни, че кандидатурата на Калин Стоянов за министър на вътрешните работи не е предложение на партията.

„Осъзнаваме, че не може да идем на 8-9-10 избори, но не може и да се правят безпринципни коалиции. Ако някои решения се приложат умно, вярвам, че ще има стъпки напред. Начело трябва да има човек, който не е партиен и обществото да му гласува доверие. Да бъде личност, за която всички да кажем, че може да ѝ се има доверие”, допълни Петков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи