Политиците живеят по-дълго от суверена, когото представляват

Политиците живеят по-дълго от суверена, когото представляват

В много страни неравенствата в доходите и богатството се увеличават от 80-те години на миналия век. Изчислено е, че 1% от хората с най-висок доход в световен мащаб печелят 20% от общия доход . Но неравенството не е само богатство – елитните групи също имат предимства пред останалата част от обществото в области като образование и здравеопазване. Те също така живеят по-дълго. Очакваната продължителност на живота на 1% с най-добри доходи в САЩ е почти с 15 години по-дълга от 1% с най-ниски доходи, пише в статия, публикувана в The Conversation.

Обикновено високо образовани и със заплати доста над средните нива на населението, политиците са една важна елитна група. Те често са обвинявани, че са твърде различни от тези, които представляват, и че мудно правят политики, които биха подобрили благосъстоянието на обикновените хора. Едно проучване, което изследва разликите в смъртността между политиците и обществеността, установи, че политиците обикновено живеят по-дълго от населението, което представляват.

Този анализ е най-изчерпателният досега – базиран е на данни от 11 страни с високи доходи : Австралия, Австрия, Канада, Франция, Германия, Италия, Холандия, Нова Зеландия, Швейцария, Обединеното кралство и САЩ. По-ранни проучвания, проследяващи дългосрочните тенденции в неравенствата в здравеопазването, се фокусираха само върху няколко страни, като Швеция и Холандия .

Настоящото проучване се основава на повече от 57 000 политици, използвайки исторически данни , които в някои случаи са отпреди два века. За да измерят неравенствата, авторите съпоставят всеки политик според неговата страна, възраст и пол с данните за смъртността за широката общественост. След това сравняват броя на политиците, които умират всяка година, с очаквания брой въз основа на нивата на смъртност сред населението. Анализаторите също така изчисляват разликата в оставащата продължителност на живота на 45-годишна възраст (когато средно политиците за първи път са избрани на длъжност) между политици и обществеността.

В почти всички наблюдавани страни политиците имат смъртност като населението в края на 19-ти и началото на 20-ти век. Но през втората половина на 20-ти век продължителността на живота им нараства по-бързо и те живеят по-дълго от всички останали.

Графиката показва най-новите оценки за продължителността на живота на политиците и обществеността. Въпреки че продължителността на живота варира в различните страни, има много по-малко разлики в продължителността на живота на политиците. В повечето страни оставащата продължителност на живота на политиците на 45-годишна възраст е около 40 години. Очакваната продължителност на живота на широката общественост в различните страни е по-ниска и по-разнообразна (варираща от 34,5 години в САЩ до 37,8 години – в Австралия). Изводът е, че сега политиците могат да очакват да живеят между три и седем години по-дълго от обществото.

През по-голямата част от 20-ти век оставащата продължителност на живота на 45-годишните политици във всички страни с налични данни се е увеличила средно с 14,6 години. За общото население в същите страни средното увеличение е 10,2 години.

Въпреки че различията в доходите и богатството могат отчасти да обяснят тези тенденции, те не са единствен фактор. Неравенството в доходите (измерено чрез дела от общия доход, принадлежащ на най-богатите в обществото) започна да нараства през 80-те години. За разлика от това, разликите в продължителността на живота между политиците и обществото започват да се разширяват още през 40-те години на миналия век.

Предимството на политиците за оцеляване може да се дължи на различни фактори, включително разлики в стандартите на здравеопазване и начина на живот, като тютюнопушене и диета. Цигарите са били широко популярни през първата половина на 20-ти век и тютюнопушенето е преобладаващо във всички слоеве на обществото до 50-те години на миналия век. Това вече не е така. Мерките за обществено здраве, като се започне със забраните за рекламиране на тютюневи изделия , намали процента на пушачите, особено сред по-облагодетелстваните професионални групи, като политиците.

Жените обикновено живеят по-дълго от мъжете, но в повечето страни данните за жените политици са налични едва след 1960 г. Изследователите установяват, че тенденциите в разликите в очакваната продължителност на живота между политиците и широката общественост са сходни за жените и за мъжете.

В много страни обществеността очаква прозрачност и разкриване на доходите на политиците. Другите предимства, които имат, като по-дългата продължителност на живота, са много по-малко значими.  Проучването се фокусира само върху политици в демократични страни с високи доходи, където данните са достъпни. Провеждането на повече анализи, особено на страните с ниски и средни доходи, може да подобри разбирането ни за глобалните тенденции на неравенството в здравеопазването и да помогне за намирането на решения.

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%