Politico: Крайната десница спечели изборите в Австрия, но на Брюксел "не му пука"

Politico: Крайната десница спечели изборите в Австрия, но на Брюксел не му пука

"Запазете спокойствие и продължете."  Това изглежда е мотото на Брюксел след поредната изборна победа на крайната десница в Европа, този път в Австрия, пише Politico.

Херберт Кикъл и неговата антиимигрантска и приятелски настроена към Русия Партия на свободата (FPÖ) спечелиха първото място на вота в неделя, но вероятно няма да бъдат допуснати до управлението. Дипломатите и служителите на ЕС на свой ред омаловажиха прякото въздействие на резултатите от изборите в Австрия върху Европа. 

„Каквото и да се получи по отношение на коалицията, австрийската политика едва ли ще се промени много“, каза един дипломат от ЕС, отразявайки общото настроение в Брюксел. „Тонът ще бъде различен, но по същество може да има по-скоро приемственост, отколкото радикална промяна“, смята той.

Високопоставен дипломат от ЕС изрази подобна позиция, като заяви, че Брюксел и преди е виждал подобни изборни резултати и че те не са имали пряко въздействие върху формирането на европейската политика. 

В понеделник Ерик Мамер, главен говорител на изпълнителния орган на ЕС, отказа да коментира резултатите от изборите в Австрия, но подчерта, че „Европейската комисия изпълнява своята мисия. През последните пет години тя го прави в изключително сложен международен контекст и както видяхме, както лидерите на Европейския съвет, така и членовете на Европейския парламент препотвърдиха председателя [Урсула] фон дер Лайен за втори мандат, което означава, че със сигурност правим определен брой неща правилно.“

Но докато Брюксел свива рамене, напливът на крайнодесните популистки сили не дава признаци на отслабване. 

По-рано този месец антиимигрантската партия „Алтернатива за Германия“ отбеляза сериозни успехи на регионалните избори, а миналата година антиислямският популист Герт Вилдерс спечели националните избори в Нидерландия. Крайнодесните сили също така постигнаха значителни успехи в целия блок на изборите за Европейски парламент през юни, като Националният сбор на Франция спечели на европейските избори, а по-късно стана най-голямата самостоятелна партия в националния парламент на Франция. 

Тези изборни резултати подхранват наратива на проруския и антиимигрантски унгарски премиер Виктор Орбан, който от години е трън в очите на основните европейски политици.

Победата на австрийските избори показва, че тенденцията за влизане на радикални, авторитарни и проруски партии в правителствата на ЕС в никакъв случай не се ограничава само до Унгария, казва Даниел Келемен от университета в Джорджтаун. 

„ЕС е уязвим за проникване и изнудване от режими тип „троянски кон“, обслужващи интересите на стратегически противници като Путин“, каза Келемен. „Заради силата на националните правителства в структурата на ЕС Съюзът като цяло може да бъде дерайлиран, когато правителство на страна членка попадне под контрола на подобна партия.“

Коалицията остава голяма

Досега ЕС до голяма степен успяваше да продължи обичайната си дейност. Промяната вдясно в Европейския парламент не попречи на фон дер Лайен да си осигури още пет години начело на Европейската комисия, а самите радикали са разединени, което ограничава тяхното влияние и власт. 

„Най-високите постове в Европа отидоха при голямата коалиция от консерватори, социалисти и либерали“, казва Катрин де Врис, професор по политически науки в университета „Бокони“. „Освен това крайно десните групи в Европейския парламент често не си сътрудничат. Така че като цяло е смесено, когато става въпрос за влиянието на крайната десница в европейската политика.“

 В европейските столици сложният процес на коалиционна политика често не позволява на най-радикалните политици да влязат в правителството или поне отслабва тяхното влияние. 

В Холандия, например, Герт Вилдерс не е част от холандското правителство и също така отстъпи от някои от своите евроскептични, антимиграционни позиции, за да постигне сделка с коалиционните си партньори. Подобен сценарий може да се разиграе във Виена, където FPÖ вероятно ще влезе в правителството само ако се дистанцира от Херберт Кикъл. Партията може дори да бъде напълно изключена от правителството, ако дясноцентристката Австрийска народна партия (ÖVP) успее да създаде тристранна коалиция със социалдемократите и либералната NEOS.

Междувременно в Италия Джорджа Мелони ръководи най-дясното правителство в страната след Втората световна война. В Европейския съвет обаче Мелони не се оказа толкова обструктивна, колкото се страхуваха много основни политици, което означава, че когато се съберат 27-те национални лидери на ЕС, Орбан е относително изолиран (с изключение на случайната подкрепа от словашкия премиер Роберт Фицо). Но това може да се промени: ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември, Виктор Орбан несъмнено ще се почувства насърчен.

„Точно както бяхме прави за миграцията, ще бъдем прави за войната [в Украйна]“, каза Орбан пред унгарския парламент в понеделник. Унгария отдавна тласка миграционната политика на ЕС към дясно със своята антиимигрантска реторика.

Дори и крайната десница да не спечели властта веднага, победите на екстремистките партии оказват влияние върху европейския политически пейзаж, каза Висенте Валентим от Оксфордския университет, автор на „Нормализирането на радикалната десница“.

В европейските общества крайнодесните победи нормализират стигматизираното преди това поведение, подчерта Валентим, тъй като гражданите, които може би вече имат ксенофобски или крайнодесни възгледи, се чувстват по-удобно да действат спрямо тях.
На политическо ниво, продължи Валентим, крайнодесните партии „в крайна сметка определят дневния ред и карат другите партии да говорят много за проблемите си“, особено след изборни победи. Основните партии често в крайна сметка прилагат „типа политика, която често крайнодесните партии биха искали да предложат“, добави той, което само допълнително нормализира крайната десница.

В този смисъл разликата между реакцията на Брюксел на победата на FPÖ този уикенд и тази от преди близо 25 години е показателна. След парламентарните избори в страната през 1999 г., когато партията, водена от покойния Йорг Хайдер, трябваше да влезе в австрийското правителство, блокът наложи дипломатически санкции на Виена, включително спиране на срещи на високо ниво. Министрите открито обсъдиха изключването на Австрия от Европейския съюз.

Бързо напред четвърт век и ЕС изглежда приветства победата на FPÖ с прозявка - преди да продължи както обикновено, пише още Politico.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Трус в Румъния стресна Северна България
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Томислав Дончев: Похарчените пари по европейски програми не са мерило за свършена работа