Служебният кабинет се радва на 20 % одобрение на българите, сочи проучване на "Тренд"

Служебният кабинет се радва на 20 % одобрение на българите, сочи проучване на Тренд

Служебният кабинет се радва на 20 % одобрение на българите, сочи проучване на социологическа агенция „Тренд“.  Общо 39 на сто обявяват своето неодобрение. Сравнително високи са стойностите на опцията „Не знам/Не мога да преценя“ поради сравнително скорошното стъпване в длъжност на правителството спрямо началото на изследването, допълват от „Тренд“.

Проучването е по поръчка на "Нова броудкастинг груп" и „24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции, партии и актуални теми. Изследването е реализирано в периода между 12 и 19 април 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1002 души на възраст 18+. 

Само 11% от българите имат положително отношение към промените в Конституцията в частта свързана със служебния кабинет. Въпреки дискусиите в публичното пространство в последните месеци, 39 на сто от запитаните заявяват, че не са запознати с промените. 38% от интервюираните пък имат отрицателно отношение към конституционните промени. 

Налице е нов спад в оценката за работата на парламента, като през април положителната оценка е 12%, а отрицателната достига 80%. При оценката за президента вече близо 10 месеца не се отчита сериозна динамика. 

По отношение на подкрепата на политическите партии и електоралните нагласи, от „Тренд“ не регистрират сериозни промени. Преговорите за ротацията и обвиненията около Агенция „Митници“ вероятно са причината за ерозия в подкрепата спрямо „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) с малко над 2 процентни пункта от гласуващите. 

ГЕРБ-СДС задържа нивата си на подкрепа, регистрирани през последните месеци - 24.9% от гласуващите. ПП-ДБ биха подкрепили 15.5 на сто, ДПС - 14.4% и Възраждане - 14.2 на сто. Тези три формации са с близки стойности и представянето им в предстоящата предизборната кампания ще е ключово за крайната подредба на второто, третото и четвъртото място. Сигурна остава петата позиция за БСП с 9.1% от гласуващите, а на шесто място е „Има такъв народ“ с 4.8 на сто. 

Близо 7 на сто от българите декларират, че ще се възползват от опцията „Не подкрепям никого“. 

На предстоящите предсрочни парламентарни избори са заяви, че ще гласуват 49%, което се равнява на около 2.6 до 2.8 милиона избиратели. 

Доста сходна е електоралната картина при европейските избори. При тях отчитаме малко по-висока мобилизация при „Продължаваме промяната-Демократична България“ до 16.1% и минимална разлика в негативна посока при БСП (8.7% от гласуващите).        

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Студени досиета: Синът на основателя на Mango е заподозрян за убийството му преди година
Премиерът: Не е време за избори
Кристиано Роналдо е най-високо платеният футболист в света
Ключовите двигатели на икономическия растеж в България и Югоизточна Европа
Лидерите на ЕС искат бързи действия за отключване на замразени руски активи за финансиране на Украйна
АПИ опитва да приключи всички ремонти по магистралите до края на месеца
Краят на октомври наближава, а Бюджет 2026 все още го няма. Лакомство или пакост?
Защо автоматизацията с чатботове е ключът към успеха на вашия бизнес: Преглед на възможностите и ролята на AI-Masters агенцията