Веселин Тодоров, „Сиела Норма“: До петък вероятно ще се инсталират машини за обучение на избирателите

Веселин Тодоров, „Сиела Норма“: До петък вероятно ще се инсталират машини за обучение на избирателите

Веселин Тодоров, „Сиела Норма“: До петък вероятно ще се инсталират машини за обучение на избирателите

„Нашите екипи са добре подготвени, научихме се вече как да се разбираме с Централната избирателна комисия“.  Това обяви в интервю за предаването „Преди всички“ на програма Хоризонт“ Веселин Тодоров от "Сиела Норма".

„Ние ще извършваме всички дейности, свързани със софтуерната подготовка, инсталирането, поддръжката на машините в секционните избирателни комисии, транспорта и цялостната организация. Няма да транспортираме машините в чужбина, това ще прави Външно министерство, а ние ще ги поддържаме в тези секции“, каза Тодоров.

Той предполага, че под контрола на Централната избирателна комисия ще бъде генериран ключът, с който ще бъдат подписани операционната система и приложението, с което се гласува. „Това са по-скоро контролни функции, а основните функции по изпълнение на работата са към нас", добави Тодоров.

Той заяви, че миналогодишните спорове са били за това кой какви функции има.

„Сега синхронизирахме нещата и мисля, че този път всичко ще бъде много спокойно, дай Боже да не се повреди нещо в хардуера. Всичко, което е под наш контрол, ще бъде изпълнено както трябва“, каза Тодоров.

По думите му избирателите вече са много опитни и аргумента, че не познават машините и начина на гласуване с тях е силно преувеличен.

Тодоров обясни, че всички повредени машини са обслужени и са в отлично състояние.

Той обясни, че от ЦИК вече са предложили какво да има на машините за обучение, като вероятно те ще бъдат подписани в момента на подписване на договора. Тодоров предполага, че това ще се случи в четвъртък или петък.

„Научихме се и ние и ЦИК как е най-добре да става така, че избирателите да се срещат на живо с машините и всички, които се притесняват, да спрат да се притесняват“, каза той.

Тодоров обясни, че цената на договора е 7 млн. и 880 хил. лева без ДДС. Прогнозната стойност на обществената поръчка беше 6 млн. и 800 хил. лева без ДДС.

По думите на Тодоров това се дължи на това, че от компанията все още ползват софтуерни специалисти от САЩ и Панама, чиито заплати са се повишили, както и на факта, че доларът се е повишил с 13-14% спрямо лева. „Разходите за тях не се вдигнаха с обичайните 15%, а почти двойно. Има голям ръст за разходите и за транспорта“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ