Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инфлацията в САЩ се е повишила с 2,8% през март
Инфлацията в САЩ показа малки признаци на отслабване през март, като ключов барометър, който Федералният резерв(Фед) следи внимателно, показва, че ценовият натиск остава висок, съобщи CNBC.
Индексът на цените на личните потребителски разходи без храна и енергия (PCE) се е увеличил с 2,8% спрямо предходната година през март, както и през февруари, съобщи Министерството на търговията. Това беше над оценката от 2,7% от консенсуса на Dow Jones.Включително храна и енергия, Размерът на PCE за всички артикули се е увеличил с 2,7% в сравнение с очакваните 2,6%.
На месечна база и двата показателя се повишиха с 0,3%, както се очакваше и се равняваха на увеличението от февруари. Пазарите показаха слаба реакция на данните, като Уолстрийт беше готов да отвори с повишение. Доходността на съкровищните облигации падна, като референтната 10-годишна банкнота беше 4,67%, спад с около 0,4 процентни пункта спрямо сесията. Търговците на фючърси станаха малко по-оптимистични относно две потенциални намаления на лихвите тази година, повишавайки вероятността до 44%, според измервателния уред FedWatch на CME Group.
„Отчетите за инфлацията не бяха толкова горещи, колкото се опасявахме, но инвеститорите не трябва да се привързват прекалено към идеята, че инфлацията е напълно излекувана и Фед ще намали лихвените проценти в краткосрочен план“, каза Джордж Матейо, главен изпълнителен директор инвестиционен служител в Key Wealth. „Перспективите за намаляване на лихвените проценти остават, но те не са гарантирани и Фед вероятно ще се нуждае от слабост на пазара на труда, преди да има увереността да намали.“
Потребителите показаха, че продължават да харчат въпреки високите цени. Личните разходи се повишиха с 0,8% на месечна база, малко по-високо дори от прогнозата за 0,7%, макар и същото като през февруари. Личните доходи са се увеличили с 0,5%, в съответствие с очакванията и по-високо от увеличението от 0,3% през предходния месец.
Коефициентът на лични спестявания падна до 3,2%, което е с 0,4 процентни пункта по-малко от февруари и 2 пълни процентни пункта спрямо година по-рано, тъй като домакинствата се насочиха към спестяванията, за да запазят разходите си.
Докладът следва лошите новини за инфлацията от четвъртък и вероятно блокира Фед да задържи линията на лихвените проценти вероятно поне през лятото, освен ако няма някаква съществена промяна в данните. Министерството на търговията съобщи в четвъртък, че PCE през първото тримесечие се е ускорило с 3,4% на годишна база, докато брутният вътрешен продукт се е увеличил само с 1,6%, доста под очакванията на Уолстрийт.
С инфлацията, която все още се просмуква две години след като започна първоначалното си изкачване до най-високото ниво от повече от 40 години, политиците на централната банка наблюдават данните още по-внимателно, докато обмислят следващите ходове на паричната политика.
Фед цели 2% инфлация, ниво, над което основният PCE е бил през последните три години.
Федералният резерв наблюдава PCE по-специално, защото той се приспособява към промените в поведението на потребителите и придава по-малко тежест на жилищните разходи в сравнение с по-широко разпространения индекс на потребителските цени от Министерството на труда.
Въпреки че следят както водещите, така и основните мерки, служителите на Фед смятат, че данните за бившите храни и енергия осигуряват по-добър поглед върху дългосрочните тенденции, тъй като тези две категории обикновено са по-променливи.
Цените на услугите се повишиха с 0,4% на месец, докато стоките се повишиха с 0,1%, отразявайки връщане на потребителските цени, тъй като инфлацията на стоките доминираше от първите дни на пандемията от Covid. Цените на храните всъщност показаха спад от 0,1% спрямо месеца, докато енергията се повиши с 1,2%.
На 12-месечна база цените на услугите са нараснали с 4%, докато стоките почти не са се движили, увеличавайки се само с 0,1%. Храната е нараснала с 1,5%, докато енергията е нараснала с 2,6%.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.