ЕС и САЩ се приближават към търговска сделка

ЕС и САЩ се приближават към търговска сделка

Седмица на преговори в Брюксел приближава Европейския съюз и САЩ към сключването на договор за трансатлантическо партньорство в търговията, който ще облекчи условията за бизнес между двете световни сили и ще увеличи вноса и износа през Атлантика.

Официални лица от ЕС твърдят, че търговската връзка на Евросъюза със САЩ е най-голямата в света, със стойност повече от 2 млрд. евро ежедневно, посочва Би Би Си. Когато бариерите пред нея бъдат премахнати, тя ще стане дори по-голяма и общите печалби за двете страни ще надхвърлят 300 млрд. евро годишно. Смята се, че договорът ще промени глобалната търговия.

Голяма част от дискусиите за синхронизиране на търговските практики между Европа и Америка са свързани с регулациите. 80% от печалбите за двете трябва да постъпят от тази област. Регулациите често имат еднаква цел – например безопасност, но в ЕС и САЩ изискванията за постигането й са различни. Такъв пример са изискванията към фаровете на автомобилите и заключването на вратите им. Разминаванията се явяват и в някои области на производството, към които има политически различия, например по отношение на ГМО храните. ЕС гледа на тях скептично и не позволява нови видове да се продават на територията му. Това е нежелана бариера за американския експорт, която не удовлетворява фермерите в САЩ. Преговорите за ГМО храните не са били дискутирани в Брюксел тази седмица.

Междувременно екологични групи като Приятели на Земята заявиха, че преговорният процес може да доведе до „опасна дерегулация на околната среда и стандартите за публичното здраве”. 

Според съвместен доклад на Брюксел и Вашингтон създаването на свободен пазар ще увеличи БВП на ЕС с 0,5%, а този на САЩ - с около 0,4% до 2017 г., като се очакват 86 млрд. евро допълнителен годишен приход за ЕС и 65 млрд. евро за САЩ. В момента търговията между двете най-големи икономики в света е около 455 млрд. евро годишно.

Подобно споразумение на практика би било най-голямата търговска сделка в историята. Като горещи спорни точки в бъдещите преговори се очертават още въпросите на земеделието, както и на авторските права, които могат да доведат до бурни политически дебати от двете страни на Атлантика.

Първите сигнали за започване на преговори между двете се появиха още през февруари, когато лидерите на ЕС се обявиха за сключване на двустранно споразумение за свободна търговия със САЩ. За целта ЕС отмени забраната за внос на живи свине и говеждо от Америка. С тази стъпка официален Брюксел се отказва от своите строги изисквания към безопасността на хранителните продукти и спазването на хигиената в процеса на производство на месо и даде път на по-нататъшно сътрудничество.

Малко след този акт президентът на САЩ Барак Обама обяви, че е взел решение за започване на преговори с ЕС, защото бъдещото споразумение ще увеличи американския износ, ще създаде повече работни места в САЩ и ще положи основите на конкурентни условия в разрастващите се пазари на Азия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ