Украйна предупреди за готвени убийства на руски войници с цел провокация
Подготвят се тежки провокации на територията на Крим, с които вероятно ще бъде оправдано нахлуването на руски войски в Украйна, обяви заместник- вътрешният министър на Украйна Николай Величкович. Планирано е тази нощ, подставени лица, представящи се за поддръжници на новите украински власти, да убият руски войници и с това да се даде повод за нахлуването на руската армия на територията на Украйна, поясни той.
Заместник-министър Величкович призова организаторите на провокациите да се откажат от намеренията си и предупреди, че украинските власти ще бъдат безкомпромисни къмв всички съпричастни на престъпните планове.
Междувременно руската експанзия в Крим продължава. Руски военнослужещи са завзели фериботния терминал в украинския град Керч - най-източната точка на полуостров Крим, откъдето отпътуват плавателните съдове за руския бряг.
Движение на руски бронетранспортьори е забелязано във и около кримското пристанище Севастопол, където е базата на руския Черноморски флот. Руските сили са блокирали мобилните телефонни връзки в части от Крим.
Завземането на стратегически обекти в Крим продължава въпреки призивите на високопоставени политици от цял свят, адресирани към руския президент Владимир Путин за мирно решаване на конфликта.
Преди срещата си руския външен министър Сергей Лавров, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун официално призова Русия да избягва действия, които могат да влошат ситуацията в Украйна.
Лавров от своя страна пък обяви, че „на територията на Украйна се води подготовка за нови провокации срещу руския Черноморски флот”. Той също така призова Запада да „остави настрана геополитически си сметки и да отчита интересите на народа на Украйна”.
Много западни политици и наблюдатели определят растящото напрежение между Русия и Украйна като
„Европейската криза на 21 век”
„Това е най-лошата криза в Европа след падането на Берлинската стена. Интервенцията на Русия означава, че отново става реална заплахата от разделение на Европа”, коментира германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер преди насроченото за днес извънредно заседание на министрите на външните работи на страните от ЕС. „Сега обаче е време за дипломация. Дипломацията не означава слабост, а е по-необходима от всякога, за да се предотврати това да се окажем въвлечени в пропастта на военната ескалация”, добави той.
Външният министър на Великобритания Уилям Хейг също обвини Русия във военна интервенция спрямо Украйна. Той направи изявлението си в Киев, където пристигна, за да обсъди възможностите за оказване на финансова помощ на изправената пред фалит страна.
По думите на Хейг, цитирани от „Ройтерс” действията на Русия са създали много опасно и напрегнато положение. Хейг отправи и предупреждение към Москва, че в случай на продължителна агресия, ще има много сериозни политически и икономически последствия за Русия.
От своя страна премиерът на Украйна Арсений Яценюк, който се срещна с Хейг, заяви твърдата решимост на страната да запази Крим в състава си. „Няма да дадем Крим на никого”, подчерта той.
По-рано днес лидерите на държавите от „Голямата седмица” – САЩ, Германия, Франция, Великобритания, Италия, Канада и Япония – замразиха подготовката си за срещата на върха на Г8 в руския град Сочи в знак на протест срещу навлизането на руски войски в Крим.
Германският канцлер Меркел, която от вчера насам води интензивни преговори с Путин за търсене на мирно разрешаване на кризата, смята, че все още не е късно конфликтът да бъде уталожен по дипломатически път. Оптимизмът на канцлера Меркел вероятно до голяма степен се дължи на факта, че Путин прие нейното предложение за създаване на контактна група с международен арбитраж за започването на политически диалог с Украйна.
По-твърди в позицията си са американският президент Барак Обама и премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, които смятат за неприемливи действията на Русия в Крим. И двамата са предупредили Путин, че ако руските войски не се завърнат в базите си в Крим в следващите няколко часа, Русия ще се изправи пред „осезаеми загуби”. Съветът на НАТО също отправи предупреждение към Москва да върне войските си в базите им и да се въздържа от каквато и да е намеса в Украйна.
За утре е планирано в Киев да пристгине и държавният секретар на САЩ Джон Кери. Руското външно министерство излезе с остро изявление по негов адрес. В него се посочва, че „заплахите по адрес на Русия, прозвучали в изявленията на Кери, са неприемливи и направени без опит да се оцени обективно обстановката. Държавният секретар на САЩ борави с клишета от времето на „Студената война като предлага да се накажат не тези, които извършиха държавен преврат, а Руската федерация."
Вчера Кери определи като безпрецедентен акт на агресия политиката на Русия спрямо Украйна и заплаши Москва със строги ответни реакции от страна на международната общност, включително и с икономическа изолация.
Междувременно Огранизацията за сигурност и сътрудничество взе решение да изпрати своя мисия в Украйна, която се очаква да пристигне тази вечер в страната. Очакванията са наблюдателите да представят обективна и неутрална оценка на случващото се. Помощник държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд излезе с коментар, че първото, което трябва да направят наблюдателите е да отидат в Крим и да се постарят да свалят нивото на напрежение там. Според нея руските войски, разположени на ключови точки в полуострова, могат да бъдат заменени от наблюдатели на ООН или ОССЕ, а самите армейски части - да се върнат в поделенията си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.