На фокус следващата седмица: Болезнените дни тепърва започват

На фокус следващата седмица: Болезнените дни тепърва започват

Глобалните инвеститори жадуваха за яснота относно митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, но сега, когато я получиха, вече не им харесва това, което виждат.

Като част от своя „Ден на освобождението“ на 2 април, Тръмп наложи високи мита на основните търговски партньори на САЩ, хвърляйки пазарите в смут, точно когато инвеститорите се готвят първите корпоративни отчети за тримесечието, заедно с данните за китайската инфлация.

Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни.

С главата надолу

Митата на Тръмп паникьосаха инвеститорите, които сега разглеждат рецесията в САЩ като все по-вероятен сценарии. Последва и една от най-агресивните разпродажби на акции през последните 30 години. Доларът обикновено е считан за актив убежище, но степента на страховете от това какви щети могат да нанесат митата на икономиката на САЩ и все по-изолационистките тенденции на администрацията на Тръмп поставиха долара в по-слаба позиция. Златото, японската йена и швейцарският франк поскъпнаха заедно с цените на държавните облигации. Тръмп и компания обръщат пазарите с главата надолу и инвеститорите трябва да намерят нови начини да се приспособят. Тези фактори ще продължат да тресат пазарите и през следващата седмица.

Ден на отмъщение

Глобалните пазари бяха разтърсени от въздействието на „Деня на освобождението“, сега те трябва да се подготвят за това, което мнозина вече наричат ​​„Ден на отмъщението“ от търговските партньори в отговор на най-високите мита на САЩ от повече от век.

Признаци за това може да се появят следващата седмица и след това. Следващите стъпки от Европейския съюз и Китай са особено на фокус.

Очаква се ЕС да следва поетапен подход, който оставя пространство за преговори за деескалация на напрежението. Китай вече обяви мита от 34% върху вноса на всички американски продукти, считано от 10 април.

За наблюдателите на пазара е доста ясно - колкото по-силно е отмъщението срещу митата на САЩ, толкова по-големи са шансовете световната икономика да изпадне в рецесия и да държи инвеститорите далеч от рисковите активи.

Проблем във фабриката

„Фабриката Азия“ понесе особено голям удар от новите тарифи на Тръмп. Шест от деветте страни от Югоизточна Азия в списъка на Тръмп са изправени пред мита между 32% и 49%. Шри Ланка, която се измъква от най-тежката си икономическа криза от едно поколение, претърпя болезнено увеличение от 44%.

Новината доведе до поевтиняване на азиатските валути, а държавните доларови облигации на Шри Ланка достигнаха най-ниското си ниво от миналогодишното преструктуриране на дълга.

Инвеститорите очакват азиатските централни банки да противодействат на удара. Централната банка на Тайланд вече заяви, че е готова да управлява нестабилността, предизвикана от тарифите.

За Шри Ланка е по-трудно. САЩ обикновено поемат около 40% от нейния износ на облекло, което е донесло нетни $1,9 милиарда миналата година - вторият най-голям източник на чуждестранна валута. Йохан Лоурънс, генерален секретар на Обединения форум на асоциацията за облекло на Шри Ланка, каза, че ситуацията „трябва да бъде разгледана като въпрос от национална спешност“.

Корпоративни отчети

Решаващият сезон на тримесечните отчети за компаниите в САЩ започва през следващата седмица, воден от резултатите от няколко големи банки.

Инвеститорите ще се надяват, че силните отчети могат да съживят ентусиазма за акциите след най-лошото тримесечно представяне на S&P 500 от 2022 г.

JPMorgan, Wells Fargo и Morgan Stanley са сред компаниите, които ще представят отчети на 11 април. Delta Air Lines и производителят на бира Corona Constellation Brands също ще публикуват резултати.

Като цяло печалбите за първото тримесечие на S&P 500 се очаква да са се повишили с 8% спрямо предходния период, според LSEG IBES, като последиците от митата вероятно ще бъдат основна тема за компаниите.

Фокусът ще бъде и върху доклада за индекса на потребителските цени за март, който трябва да се очаква на 10 април, като инвеститорите искат да видят дали инфлацията се забавя достатъчно, за да позволи на Фед да продължи да намалява лихвите.

Известно облекчение?

Данните за инфлацията в Китай трябва да бъдат публикувани в четвъртък и инвеститорите ще се надяват, че домакинствата във втората по големина икономика в света са показали по-голяма готовност да харчат през март след лошият доклад за индекса на потребителските цени през февруари.

Данните ще дойдат след „специалния план за действие“ на Държавния съвет на Китай, разкрит миналия месец, който включва мерки като увеличаване на доходите на жителите и създаване на схема за субсидиране на грижи за деца.

Макар че последните икономически данни в страната станаха по-благоприятни и китайските акции продължават да намират все повече купувачи, постоянният дефлационен натиск остава огромно препятствие.

Митата на Тръмп също усложняват нещата за Пекин в стремежа му да постигне стабилно възстановяване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ