Индийският космически апарат кацна на Луната

Индийският космически апарат кацна на Луната

„Индия вече е на Луната” - този възглас последва кацането на модула на мисията „Чандраян-3”, която се приземи „безопасно” и „меко”. Така Индия стана четвъртата държава в света, която някога е достигала лунната повърхност след Съединените щати, Русия и Китай.

Всички предишни мисии обаче са кацали в района на лунния екватор. „Чандраян-3” достигна малко изследвания Южен полюс, където се предполага, че има големи количества лед. Още през 60-те години на миналия век, преди първото кацане на "Аполо", учените предполагат, че на Луната може да има вода. Те се интересуват от залежите от древен воден лед, защото биха могли да предоставят сведения за лунните вулкани, за материала, който кометите и астероидите са доставили на Земята, както и за произхода на океаните. Ако водният лед съществува в достатъчни количества, той може да бъде източник на питейна вода за изследване на Луната и може да помогне за охлаждане на оборудването.

Модулът транспортира 26-килограмовия луноход, наречен „Прагиян” - санскритската дума за мъдрост. Премиерът на Индия Нарендра Моди заяви, че този космически успех принадлежи на цялото човечество. Само преди дни първата лунна мисия на Русия от 47 години насам завърши с провал, след като стана ясно, че безпилотният космически апарат “Луна-25” се е разбил в Луната заради неуспешна промяна на орбитата. Това показало предварително разследване на руските експерти ден след загубата на контакт с летателния апарат. Предстои да се сформира комисия, която да уточни причините за провала.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Тръмп настоя за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд