Какво следва след смъртта на папа Франциск?

Папа Франциск почина на 88-годишна възраст, след 12 години като духовен лидер на Римокатолическата църква.
Смъртта му поставя началото на вековния процес на избор на нов папа, разказва BBC.
Делата на папата
Папата е глава на католическата църква. Римокатолиците вярват, че той представлява пряка линия обратно към Исус Христос. Той се смята за жив наследник на Свети Петър, който е бил главният сред първите ученици на Христос, апостолите.
Това му дава пълна и безапелационна власт над цялата католическа църква и го прави важен източник на авторитет за около 1,4 милиарда католици по света.
Въпреки че много католици често се допитват до Библията за насоки, те могат да се обърнат и към ученията на папата, които управляват вярванията и практиките на Църквата.
Около половината от всички християни по света са римокатолици. Други деноминации, включително протестанти и православни християни, не признават властта на папата.
Папата живее във Ватикана, най-малката независима държава в света.
Папата не получава заплата, но всичките му пътни и издръжка се поемат от Ватикана.
Какво се случва, когато папата почине?
Смъртта на папата се потвърджава и оповестява от кардинал, известен като камерленго (шамбелан), понастоящем ирландско-американски кардинал Кевин Фарел, пише Ройтерс.
Старата традиция повеляваше смъртта да се потвърди от него чрез ритуал с трикратно почукване със сребърен чук по челото на папата. В днешно време лекар потвърждава кончината и се издава смъртен акт.
Заедно с трима помощници, избрани измежду кардинали под 80 години, известни като кардинали избиратели, шамбеланът решава кога тялото на папата да бъде отнесено в базиликата Свети Петър, за да могат вярващите да отдаде почитта си.
„Рибарският пръстен“ на папата и оловният му печат са счупени, така че не могат да бъдат използвани от никой друг. Не се извършва аутопсия.
Камерленгото заключва и запечатва личната резиденция на папата.
Кардинали от цял свят идват в Рим, за да се присъединят към своите колеги след смъртта на понтифика.
Те провеждат ежедневни срещи, известни като „общи конгрегации“, за да обсъждат църковните въпроси и да излагат характеристиките, които всеки смята, че новият папа трябва да притежава за времето.
Папското погребение традиционно е било сложна процедура, но папа Франциск наскоро одобри планове да я опрости, припомня BBC.
Предишни понтифекси са били погребани в три вградени ковчега, изработени от кипарис, олово и дъб. Папа Франциск избра обикновен дървен ковчег, облицован с цинк.
Той също така отмени традицията тялото на покойния папа да се поставя на повдигната платформа - известна като катафалк - в базиликата Свети Петър за публично излагане.
Вместо това опечалените ще бъдат поканени да отдадат почитта си, докато тялото му остава вътре в ковчега с отстранен капак.
Франциск ще бъде и първият папа от повече от век, който ще бъде погребан извън Ватикана.
Той ще бъде положен в базиликата "Света Мария Маджоре", една от четирите големи папски базилики в Рим, получила привилегии от Ватикана.
Традиционно се спазва период на траур от 15 дни, преди да започне конклавът за избор на нов папа, въпреки че може да започне и по-рано, ако кардиналите решат.
Кой избира новия папа?
Новият папа трябва да бъде избран от най-високопоставените служители на католическата църква, известни като Колегията на кардиналите.
Те се назначават директно от папата и обикновено са ръкоположени за епископи.
В момента има 252 католически кардинали, 138 от които имат право да гласуват за новия папа.
Останалите са на възраст над 80 години, което означава, че не могат да участват в изборите, но могат да се включат в дебата кой да бъде избран.
Как се избира папата и какво представлява конклавът?
Когато папата умре (или подаде оставка, както в редкия случай на папа Бенедикт XVI през 2013 г.), кардиналите се свикват на среща във Ватикана, последвана от конклава, както е известен изборът.
През времето между смъртта на папата и избирането на неговия приемник колегията на кардиналите управлява Църквата.
Изборите се провеждат в строга секретност в прочутата Сикстинска капела, изрисувана от Микеланджело.
Кардиналите гласуват за предпочитания от тях кандидат, докато бъде определен победител - процес, който може да отнеме няколко дни. В предишните векове гласуването е продължавало седмици или месеци. Имало е дори случаи на починали по време на конклави кардинали.
Единствената представа за това как протичат изборите е димът, който излиза два пъти на ден от изгарянето на бюлетините на кардиналите. Черното сигнализира за неуспех. Традиционният бял дим означава, че новият папа е избран.
Как се оповестява решението за новия папа?
След като се издигне белият дим, новият папа обикновено се появява в рамките на час на балкона с изглед към площад Свети Петър.
Висшият кардинал, участващ в конклава, ще обяви решението с думите "Habemus Papam" - латински за "имаме папа".
След това той ще представи новия папа с избраното от него папско име, което може или не може да бъде първоначалното му име.
Например, папа Франциск е роден като Хорхе Марио Берголио, но той е избрал различно име за своето папство в чест на Свети Франциск от Асизи.
Кой може да стане папа?
На теория всеки римокатолик, който е бил кръстен, може да бъде обмислен за избор да стане папа.
На практика обаче кардиналите предпочитат да изберат един от тях.
Когато роденият в Аржентина папа Франциск беше избран на предишния конклав през 2013 г., той стана първият понтифекс, произхождащ от Южна Америка, регион, който представлява приблизително 28% от католиците в света.
Но историческият прецедент показва, че кардиналите са много по-склонни да изберат европеец - и особено италианец.
От 266 папи, избрани до момента, 217 са от Италия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.