Повече от две трети от германските болници работят на загуба

Повече от две трети от германските болници работят на загуба

Германски болници са изправени пред нарастващи финансови затруднения, предават ДПА и БТА, позовавайки се на проучване на сектора. 

Повече от половината от 650 анкетирани директори на болници смятат, че ликвидността на институциите им е изправена пред „риск“ или „много висок риск“ за втората половина на 2024 г., сочи проучване на консултантската фирма „Роланд Бергер“ (Roland Berger). 

Според оценка на запитаните средно 28% от болниците са заплашени от неплатежоспособност към края на годината. 

Петер Магуня, експерт по въпросите за болнични институции и партньор в „Роланд Бергер“, заяви, че не само малките, но и много големи болници, включително многопрофилни и университетски структури, изпитват сериозни затруднения. 

Миналата година 70% от германските болници бяха на загуба. „Смятаме, че в близкото бъдеще ще се стигне до по-нататъшни закривания на болници, предвид икономическата ситуация и състоянието на ликвидността“, каза Магуня. 

Проучването е в съответствие с песимистичната оценка на германската асоциация на болниците, която по-рано тази година съобщи за невиждани икономически затруднения в сферата. Според асоциацията 40 болници в страната са обявили неплатежоспособност миналата година, а тази година този мрачен рекорд може да бъде подобрен. 

Германското правителство е обещало да осигури на болниците надеждно финансиране. Очаква се реформата да влезе в сила в началото на идната година, но според Магуня това не е вдъхнало надежда на болничните институции.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 юли. Джулай Морнинг, Свети Врач
ChatGPT е свил с една трета свободните работни места за млади специалисти във Великобритания
Пенсиите се увеличават с 8,6%, минималната става 630,50 лева
Американският сайт Amazon загуби правото да продава новата конзола на Nintendo
Британският монарх Чарлз III спира от употреба 156-годишният Кралски влак
„Дългово робство“: Мъск отново разкритикува разходния законопроект на Тръмп
Зеленски поиска от Германия повече системи за противовъздушна отбрана
Мерки срещу свръхтуризма: Гърция въведе „островна“ такса за посетители от круизни кораби