Монополът на Google в онлайн търсенето е незаконен, постанови американски съд
Американски съдия постанови, че Google е действал незаконно, за да смаже конкуренцията си и да поддържа монопол върху онлайн търсенето и свързаните с него реклами, предаде Би Би Си.
Решението от понеделник е голям удар за Alphabet, компанията майка на Google, и може да промени начина, по който технологичните гиганти правят бизнес.
През 2020 г. министерството на правосъдието на САЩ предяви иск срещу Google заради контрола на компанията върху около 90% от пазара на онлайн търсене.
Това е едно от няколкото дела, заведени срещу големите технологични компании, тъй като американските антитръстови власти се опитват да засилят конкуренцията в индустрията.
Това дело на моменти бе описвано като екзистенциална заплаха за Google и неговия собственик, като се има предвид дминацията му в търсенето и онлайн рекламния бизнес.
Все още не е ясно какви санкции ще понесат Google и Alphabet в резултат на решението. Глобите или другите мерки ще бъдат обявени в бъдещо изслушване.
Правителството поиска „структурно облекчение“, което поне на теория би могло да означава разделяне на бизнесите на компанията.
В решението си американският окръжен съдия Амит Мехта посочи, че Google е платила милиарди, за да гарантира, че е търсачката по подразбиране на смартфони и браузъри.
„Google е монополист и е действал като монополист, за да запази своята позиция“, пише съдия Мехта в становището си от 277 страници.
Alphabet заяви, че планира да обжалва решението.
„Това решение признава, че Google предлага най-добрата търсачка, но заключава, че не трябва да ни бъде позволено да я направим лесно достъпна“, се казва в изявлението на компанията.
Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд приветства решението като „историческа победа за американския народ“.
„Никоя компания, независимо колко голяма или влиятелна е, не е над закона“, каза Гарланд в изявление в понеделник. „Министерството на правосъдието ще продължи енергично да прилага нашите антитръстови закони“, добави той.
Федералните антитръстови регулатори са завели други висящи дела срещу големи технологични компании - включително Meta Platforms, която притежава Facebook, Amazon.com и Apple Inc - обвинявайки ги в управление на незаконни монополи.
Решението от понеделник идва след 10-седмичен процес във Вашингтон, в който прокурорите обвиниха Google, че харчи милиарди долари годишно, така че компании като Apple, Samsung и други да инсталират търсачката на компанията като избор по подразбиране на различни платформи.
Google обикновено плаща повече от 10 млрд. долара годишно за тази привилегия, осигурявайки достъпа си до постоянен поток от потребителски данни, което помогна да запази позициите си на пазара.
Това, според прокурорите, означава, че други компании не са имали възможност или ресурси реално да се конкурират.
Търсачката на Google е голям генератор на приходи за компанията, носейки милиарди долари благодарение до голяма степен на рекламите, показвани на страниците с резултати
Адвокатите на Google защитиха компанията, като казаха, че потребителите са привлечени от тяхната търсачка, защото я намират за полезна, и че Google инвестира, за да я направи по-добра за потребителите.
„Google печели, защото е по-добър“, каза адвокатът на Google Джон Шмидтлайн по време на заключителните аргументи по-рано тази година.
Той също така отбеляза по време на процеса, че Google все още е изправен пред силна конкуренция не само от фирми за обикновени търсачки, като Bing на Microsoft, но и от по-специализирани сайтове и приложения, които хората използват, за да намерят ресторанти, полети на авиокомпании и др.
Друго дело срещу технологичната компания за нейната рекламна технология е насрочено за разглеждане през септември. Междувременно в Европа Google беше глобен с милиарди в дела за монопол.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.