Новата икономика: Плаващата 3D фабрика, която ще изгражда бъдещето на испанския флот

Новата икономика: Плаващата 3D фабрика, която ще изгражда бъдещето на испанския флот

Това е основната програма на испанските корабостроителници тези дни. Във Ferrol се сглобява ново поколение фрегати, предназначени да модернизират флота на испанския флот и да отворят вратата за бъдещи поръчки от други страни. Класът F-110, чийто първи кораб ще излезе от корабния док тази година, има за цел да подобри военните способности на военноморския клон на въоръжените сили. Проектът струва 4,3 милиарда евро, а Navantia планира да изнася модела и в други страни, предава el Economista

Морските ловци

Фрегатите са многоцелеви военни кораби, предназначени да изпълняват задачи по ескорт на самолетоносачи и противоподводна и противовъздушна отбрана. Тяхната мобилност и многофункционалност ги прави ловци на врагове както във въздуха, така и в дълбините. Navantia, най-голямата военна компания в Испания, е корабостроителница, специализирана в тези видове плавателни съдове, които са станали основни във всеки модерен флот. В момента нейните корабостроителници Ferrol са ангажирани с проект, който се надяват да бъде следващата стъпка в развитието: клас F-110.

Поръчана от правителството с бюджет от 4,3 милиарда евро през 2019 г., първата фрегата, F-111 Bonifaz, ще бъде пусната на вода по-късно тази година. За разлика от предишните версии, той разполага с хибриден двигател, съставен от дизелово-електрическа система и система за задвижване с газ. По-голямата част от оръжията му идват от европейски изпълнители като испанската компания Escribano и италианската компания Leonardo. До 2028 г. Bonifaz ще влезе на въоръжение в испанския флот след приключване на морски изпитания и последни приготовления.

Дигитални близнаци и 3D копия

Основното предимство на F-111 Bonifaz и неговите родствени самолети не е тяхната оръжейна мощност, а тяхната технология и обхват. От една страна, Navantia е разработила мрежа от сензори и светлинни точки, които позволяват създаването на цифров модел на кораба. С този модел, актуализиран в реално време от сензорите, екипажът може да открие грешки и да извърши ремонти по време на пътуването. 

На самата фрегата има инсталирани 3D принтери, които позволяват да се произвеждат резервни части на място. Принтерът е монтиран на стабилизираща платформа, за да противодейства на движенията на плавателния съд и да произвежда разпечатки по време на движение с определеното качество. Според Navantia тези принтери ще се използват за полимерни материали с размери 300x300 мм: вентилатори на електрически двигатели, работни колела на помпи и др. 

Бъдещите проекти

През последните години Navantia се утвърди като една от водещите корабостроителници на запад. Испанската компания се надява, че серията F-110, след като бъде доставена на ВМС, ще отвори нови бизнес възможности както за нейната фрегата, така и за други класове кораби като корвети и подводници.

Предишният клас F-100 позволи на Navantia да построи фрегатите F-310 за Норвегия и разрушителите AWD за Австралия. По-конкретно, компанията е подписала нови договори с Австралия Navantia да отговаря за поддръжката на австралийските кораби, построени от испанската компания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Преходът към еврото вече започна: Левовите банкноти в обращение намаляват с 6% от началото на 2025 година
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
Годишната инфлация в България се ускори до 4.4%